4 sposoby ochrony ważnych plików, o których (prawdopodobnie) nie słyszałeś

Ochrona ważnych plikówJeśli choć raz straciłeś ważny plik z dysku, z pewnością jesteś świadomy tego, jak ważne jest zabezpieczanie się przed taką sytuacją. Przedstawiamy Ci 4 sposoby, które zapobiegną temu w przyszłości - sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Bezpieczna archiwizacja danych - jak ją zorganizować?

Najlepszym sposobem na zapobieganie utracie danych jest ich archiwizacja. Pamiętaj więc o tym, by regularnie przenosić cenne pliki na zewnętrzne nośniki - może to być np. dysk zewnętrzny podpinany do portu USB, pendrive o większej pojemności lub chmura. Decydując się na zapisanie kopii zapasowych komputera w kilku miejscach jednocześnie sprawi, że Twoje dane będą jeszcze lepiej chronione - nawet, gdy zgubisz cennego pendriva, wciąż będziesz mieć dostęp do plików umieszczonych w chmurze.

Po drugie: dobry antywirus

Jedno jest pewne - program antywirusowy to coś, na czym nie warto oszczędzać. Konsekwencje korzystania z komputera bez dobrego antywirusa mogą być bowiem katastrofalne. Zamiast więc oszczędzać i instalować darmowe programy z internetu, postaw na kompletną, płatną ochronę. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój program jest zawsze na bieżąco z najnowszymi zagrożeniami pojawiającymi się w internecie - a zatem będzie w stanie szybko wykryć zagrożenie i się przed nim obronić.

Ochrona ważnych plików

Pamiętaj również o tym, by regularnie przeprowadzać pełne skanowanie komputera - być może w czasie tego zabiegu program znajdzie zagrożenia, które prześlizgnęły się przez jego zapory w czasie codziennego korzystania z komputera. Pomimo posiadania antywirusa nie zapominaj też o podstawowych zasadach bezpiecznego surfowania w sieci i zawsze uważaj na to, jakie strony odwiedzasz.

Zabezpieczanie hasłami - nie idź na łatwiznę!

Czy wiesz, jak łatwo można złamać hasło składające się z Twojego imienia i roku urodzenia? W dzisiejszych czasach wystarczy tylko wejść na facebooka, by zyskać dostęp do tych informacji - a jeśli zabezpieczyłeś komputer właśnie takim hasłem, to również do danych znajdujących się na Twoim dysku. Zamiast więc iść na łatwiznę i ustalać takie hasła, które na pewno zapamiętasz, postaw na coś bardziej zaawansowanego, a przez to bezpieczniejszego - składającego się z małych i dużych lister, cyfr oraz znaków specjalnych. Nigdy nie przechowuj też haseł w formie fizycznej - czy to na karteczce czy też w postaci notatki w telefonie.

Ochrona ważnych plików

Dlaczego potrzebujesz zapory sieciowej?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wyobrażał sobie korzystania z komputera bez włączonej zapory sieciowej. Dziś coraz więcej użytkowników rezygnuje z niej, by uniknąć ograniczeń w dostępie do niektórych stron oraz przyspieszyć prędkość łącza - kosztem własnego bezpieczeństwa w sieci. Jeśli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie przechowywanych na dysku danych, nie rezygnuj z zapory sieciowej. Pamiętaj o tym, że jeśli dobrze skonfigurujesz firewalla, nie odczujesz jego negatywnych skutków podczas korzystania z internetu - a Twoje dane będą znacznie bezpieczniejsze niż bez niego.

Ocena: 5.0