Chcesz żeby dziecko było kreatywne i ambitne? Daj mu odrobinę swobody

Dziecko kreatywne i ambitneKażdy rodzic dba o swoje pociechy, ich bezpieczeństwo, ale nie wolno trzymać dziecka w domu, tylko dlatego, że na zewnątrz może zrobić sobie krzywdę. Nadmierna kontrola nad zabawą dziecka może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój. Zabawy na zewnątrz, w terenie połączone z ryzykiem są kluczem do prawidłowego rozwoju.

Na każdym osiedlu jest plac zabaw, czasami jest ich nawet kilka. Są one na bieżąco modernizowane, zadbane, czyste, itp. Również w przydomowych ogródkach pojawiają się małe place zabaw czy ich pojedyncze elementy, na przykład huśtawki, zjeżdżalnie czy drabinki. To bardzo dobrze, jednak sam plac zabaw to za mało. Najbardziej korzystna dla dziecka jest bowiem zabawa w tzw. terenie, czyli w lesie, na łącze czy nawet w zwykłym parku. Ważne żeby było tam dużo drzew, krzaków, skałek czy pagórków.

Na czym polega wyższość otwartej przestrzeni nad palcem zabaw? Po pierwsze, naukowcy podkreślają, że w takich miejscach dziecko ma swobodę wyboru zabawy, a także możliwość wymyślenia własnego sposobu na spędzanie czasu. To niezwykle pobudza ich wyobraźnię i kreatywność. Oczywiście pod warunkiem, że ta swobodna zabawa nie jest zakłócana przez nadmiernie restrykcyjne kontrole rodziców.

Dziecko kreatywne i ambitne

Kolejnym powodem, dla którego powinniśmy pozwalać naszym pociechom na nieco bardziej ryzykowne aktywności czy zabawy, jest to, że w sposób znaczący zwiększają ich interakcję społeczną i elastyczność. Dzieci w ten sposób uczą się także samodzielnego podejmowania decyzji, wyznaczania sobie granic i ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.

To zrozumiałe, że rodzice martwią się o bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy. Jednak wielu z nich przesadnie troszczy się o bezpieczeństwo i albo stale kontroluje gdzie i jak bawi się dziecko na zewnątrz, albo rzadko pozwala mu wychodzić z domu. Nadmierny nadzór i przesadne trzymanie się się standardów bezpieczeństwa to jednak prosta droga do tego, aby nasza pociecha w przyszłości bała się podejmowania jakichkolwiek decyzji oraz ryzyka. A zatem zamiast bezpośrednio nadzorować dziecko wystarczy na bieżąco interesować się tym gdzie i z kim się bawi.

Dziecko w ogrodzie

Źródło: http://domzogrodem.eu/

Możliwości udziału w zwariowanej zabawie na świeżym powietrzu o gwarancja prawidłowego rozwoju pociech, a gry ruchowe, które czasami wiążą się z kontuzjami znakomicie wpływają na kreatywność, odporność i zachowanie. Rodzi się jednak pytanie, jak wyciągnąć dziecko na zewnątrz kiedy ono woli spędzać czas w domu korzystając z coraz to nowocześniejszych komputerów, tabletów, telefonów, itp.? Jak zachęcić je do kreatywnej zabawy na zewnątrz?

Wiadomo, że nic tak nie pociąga jak przykłady. A zatem, jeśli chcemy aby nasze dziecko spędzało więcej czasu na zewnątrz, sami powinniśmy to robić. Niełatwo oderwać się od obowiązków, natłoku spraw, jednak wspólne wyjście z naszą pociechą na zewnątrz może być dla niej najlepszą motywacją do tego, żeby porzucić komputer czy telewizję i pobawić się na podwórku. Wspaniałą okazją ku temu są wakacje i weekendy. Warto też wcześniej zaplanować kilka zabaw czy atrakcji, tak aby naszemu malcowi wyjście nie nudziło się i miał ochotę je ponawiać.

Dziecko kreatywne i ambitne

Jakie zabawy wybierać? Przede wszystkim niezbyt długie, bo dzieci bardzo szybko się nudzą. W trakcie wspólnego spędzania czasu warto postawić na takie zajęcia, które będą skupiały jak największą naszą uwagę na dziecku, a tym samym realizowały jego potrzebę bycia w centrum zainteresowania. Dobrze wybrane aktywności mogą okazać się świetną zabawą także dla rodziców, jak na przykład gra w piłkę, czy zabawa w basenie. Kolejnym dobrym pomysłem na wspólne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu jest wycieczka rowerowa - to wielka frajda, która dodatkowo bardzo korzystanie wpływa na zdrowie.

Autor: www.radosnapolana.pl.

Komentarze