Chcesz zostać fotografem? Zobacz, co ci w tym pomoże!

Zawodowy fotografZawód fotografa wymaga wiele cierpliwości oraz zaangażowania. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się nie tylko zmysłem estetycznym, ale także sporą odpornością na stres. Jednak, jeżeli fotografowanie jest dla danej osoby pasją, to z pewnością praca, która pomoże realizować zainteresowania, będzie dawać wiele satysfakcji i radości. Zobacz, dzięki czemu łatwiej zostać fotografem!

Wiedza i edukacja

Nauka to pierwszy krok do podążania określoną ścieżką kariery. Każdy zawód wymaga znajomości pewnych zagadnień, bez których trudno będzie się odnaleźć w nowym miejscu pracy. Stąd niewątpliwie warto zastanowić się nad odpowiednią szkołą lub kursem, który przygotuje przyszłego fotografa nie tylko do pracy z ludźmi, ale również zapewni mu wiedzę z zakresu historii fotografii czy sztuki. Np. w Szczecinie działają Zachodniopomorskie Szkoły Kreatywne (http://szkolykreatywne.pl), w których można znaleźć taką specjalność jak fotografia kreatywna. Jaką wiedzę dostarcza ten kierunek? Uczniowie mogą nauczyć się m.in. obsługi programów graficznych (m.in. Adobe Creative Cloud), otrzymywania wymaganej jakości zdjęć poprzez wykorzystanie oświetlenia, aparatu oraz komputera, kształtowania zarówno formy, jak i treść fotografii czy przygotowywania profesjonalnych sesji zdjęciowych. Zajęcia pozwalają również pozyskać umiejętność tworzenia produktów kreatywnych w fotografii różnego rodzaju, a także stosowania fotografii w produktach interaktywnych.

Pasja

O wiele łatwiej wykonywać dany zawód, jeżeli robienie zdjęć to nie tylko sposób na zarabianie, ale także hobby. Dobry fotograf, poza wiedzą, musi także mieć wprawne oko i poczucie estetyki, które pozwoli mu na odpowiednie aranżowanie sesji zdjęciowych, dopasowanych do kontekstu i sytuacji. Co więcej, taka umiejętność to także zdolność do uchwycenia na fotografii tego, co najważniejsze i najpiękniejsze w fotografowanym przedmiocie. Ponadto osoba pracująca w tym zawodzie powinna potrafić za pomocą zdjęć przekazywać emocje, które często są najważniejsze w tej branży. Nie sposób nie wspomnieć też o sprzęcie – pasjonaci najczęściej nie potrzebują najdroższych urządzeń, ponieważ lubią eksperymentować z możliwościami, które daje im nawet zwykły sprzęt. Naturalnie, nie oznacza to jednak, że drogi aparat będzie nieodpowiedni, ale z pewnością dobry fotograf musi znać się na możliwościach urządzeń i wiedzieć, jak dopasować ich ustawienia do własnych potrzeb.

Budowanie portfolio

Bez tego ani rusz – profesjonalne portfolio, w którym poza zdjęciami z mniejszych sesji znajdą się też fotografie różnego typu to konieczność, gdy chce się podjąć pracę w tym zawodzie. Gotowe projekty to pokaz umiejętności fotografa oraz jego estetyki i stylu. Najlepiej budować portfolio w oparciu o zróżnicowane realizacje, gdyż wtedy o wiele łatwiej będzie znaleźć posadę. Niemniej jednak dobrze skupić się szczególnie na jednym rodzaju fotografii i doskonalić tę sztukę do poziomu eksperckiego, co z pewnością zaowocuje stanowiskiem w wymarzonej firmie.