Ciekawe i przyszłościowe kierunki studiów

Kierunki studiówKażdy absolwent szkoły średniej, decydujący się na studia wyższe, stoi przed ważnym wyborem. Kontynuowanie edukacji wymaga od niego wybrania jej kierunku. Uczelnie oferują szereg specjalności, w jakich można się dalej kształcić.

Ważną kwestią jest jednak zdecydowanie się na zawód przyszłościowy, który pozwoli nam na podjęcie pracy już w trakcie lub po zakończeniu edukacji. Wielu rodziców wymaga od swoich pociech, aby do wyboru kierunku studiów podeszły rozsądnie, biorąc pod uwagę zapotrzebowania rynku.

Warto jednak pamiętać o tym, że w trakcie kilkuletniej co najmniej edukacji dziecka, wszystko może się zmienić. Kluczową kwestią staje się więc wybranie kierunku studiów, zgodnego z zainteresowaniem kandydata. Praca, będąca jednocześnie czyjąś pasją, daje o wiele więcej satysfakcji i motywuje do znalezienia zatrudnienia w zawodzie. Nie mniej jednak, obecnie na miano najbardziej przyszłościowych zawodów zasługują profesje, związane z informatyką.

Osoby, interesujące się komputerami, mogą ze spokojem decydować się na kierunki studiów, pozwalające na wykonywanie zawodu informatyka, programisty, grafika komputerowego czy administratora sieci. Szanse stoją również przed studentami kierunków ekonomicznych. Ekspertów w zakresu finansów i księgowości poszukuje się bowiem w każdej firmie. Mianem przyszłościowych i gwarantujących stabilne zatrudnienie określa się również kierunki inżynierskie, od specjalności związanych z mechaniką, budową maszyn, konstruowaniem, przez budownictwo aż po kierunki dotyczące logistyki i organizacji transportu.

A jakie są szanse na znalezienie zatrudnienia dla humanistów?

Absolwenci dziedzin filologicznych i społecznych również mają przed sobą również wiele możliwości, pod warunkiem, że odpowiednio się wyspecjalizują. Powstaje bowiem coraz więcej internetowych wydawnictw, rośnie zapotrzebowanie na osobistych trenerów, coachów, tłumaczy czy specjalistów od kreowania wizerunku. Drzwiami do kariery dla absolwentów studiów humanistycznych i społecznych jest również branża reklamowa. Poszukuje się specjalistów z zakresu promowania się online, organizacji imprez, w tym wesel, ale również ekspertów od marketingu, organizacji sprzedaży, zarządzania marką i produktem. To także szansa dla absolwentów studiów artystycznych, cechujących się ogromną wrażliwością i wyczuciem estetycznym.

Z kolei absolwenci kierunków związanych z psychologią, socjologią i zarządzaniem zasobami ludzkimi, mogą liczyć na zatrudnienie w działach personalnych na stanowiskach rekruterów oraz w agencjach pracy. Osoby po studiach lingwistycznych, doskonale operujący jeżykiem obcym, mogą poza pracą na etacie, świadczyć usługi freelancerskie w ramach wykonywania tłumaczeń lub udzielania korepetycji.

Wniosek nasuwa się sam: trudno mówić dziś jednoznacznie o przyszłościowych kierunkach studiów. Wszystko uzależnione jest od umiejętności absolwenta i drogi, jaką wybierze. Jeśli młody człowiek trafi w niszę, proponując wysokiej jakości usługi, z pewnością może liczyć na uznanie klientów i ma ogromne szanse na sukces.

Ocena: 5.0