Czy internet pozwala niepełnosprawnym na normalne życie?

Blog

Zalety korzystania z internetu dla osób niepełnosprawnychNiepełnosprawność w pierwszej chwili kojarzy się z utrudnieniami w wielu dziedzinach życia. Możliwości technologiczne, jakimi dysponujemy dzisiaj, pozwalają jednak je pokonać, czy ominąć. I mowa tu niekoniecznie o wynalazkach, jakich nie powstydziłyby się laboratoria NASA, ale choćby o rzeczy dla nas dziś oczywistej, jaką jest internet.

Wciąż wiele osób nie miało bliskiego, codziennego kontaktu z niepełnosprawnymi, zdrowi więc muszą uruchamiać empatię, a przede wszystkim dużą dozę wyobraźni, aby wczuć się w ich położenie. Osoba na wózku inwalidzkim, wymagająca innych udogodnień czy po prostu niezdolna do wykonywania pewnych, na pozór dla każdego oczywistych, czynności nie różni się przecież od innych intelektualnie, emocjonalnie, czy pod względem naukowych, artystycznych i interpersonalnych talentów. Jasne, będą one różne - tak samo, jak każdy z nas jest inny. Natomiast niepełnosprawność ruchowa, nie skreśla już dziś z uczestnictwa w normalnym życiu.

Edukacja przez internet

Narzędzia, do jakich dostęp daje sieć internetowa, pozwalają na przykład kształcić się i zdobywać nowe kompetencje osobom, które nie mogą dostać się do każdego budynku albo pozostawać poza domem przez dłuższy czas. Możliwości nauki przez internet zaczęły się rozszerzać wraz z popularyzacją konceptu kształcenia ustawicznego, a więc nauki przez całe życie, elastyczności i dostosowania do potrzeb rynku. Co jednocześnie przyniosło osobom niepełnosprawnym ogrom wcześniej niedostępnych im opcji.

Po pierwsze, znacznie ułatwia to indywidualny tok nauczania na każdym etapie kształcenia - zwłaszcza, kiedy także szkoły i nauczyciele chętnie wdrażają takie rozwiązania, wykorzystując internet nie tylko do przesyłania materiałów mailem, ale także do multimedialnych ćwiczeń czy wideokonferencji. Coraz więcej dostępnych jest w ten sposób także specjalistycznych kursów, odbywających się w całości on-line. Warto zainwestować w naukę języka angielskiego (co oczywiście również można zrobić korzystając z darmowych i płatnych kursów w internecie), gdyż wiele ciekawych możliwości znaleźć można na stronach zagranicznych uniwersytetów i instytucji naukowych.

W ten sposób można pozyskać najnowszą wiedzę czy to z dziedzin informatycznych, marketingu czy dowolnej innej gałęzi wiedzy niewymagającej praktycznych ćwiczeń. Dostępne jest w ten sposób również wiele różnych szkoleń prowadzonych przez praktyków, na koniec których uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający poświęcony czas i zdobyte umiejętności.

Praca zdalna przez internet - niezależność i możliwość realizacji

Jakie zawody będą najlepsze dla osób niepełnosprawnych, dla których praca przez internet na Podlasiu lub w dowolnym rejonie kraju to najlepsze, a czasem i jedynie rozwiązanie? Pierwsze przychodzą do głowy wszystkie te, które i tak wykonuje się zawsze przede komputerem - na przykład programowanie, grafika, zarządzanie bazami danych, zawody kreatywne, związane z pisaniem. Możliwości jest tak naprawdę bardzo wiele i także osoby w pełni sprawne coraz więcej zadań wykonywać mogą zdalnie.

Zdarza się wcale nie tak rzadko, że ograniczenia w wyniku choroby czy na skutek wypadku pojawiają się dopiero w dorosłym życiu, w różnych jego momentach. Jeżeli tak się dzieje, a wykonywany zawód trudno przenieść w wirtualną przestrzeń i domowe zacisze w jego dotąd wykonywanej postaci - można poszukać sposobów, aby swoją wiedzą i doświadczeniom dzielić się z innymi. Czy będzie to dołączenie do platformy e-learningowej i oferowanie na niej swoich kursów, indywidualne korepetycje przez internet, czy pisanie eksperckich artykułów lub nagrywanie tematycznych vlogów.

Praca zdalna to dla osób niepełnosprawnych często w praktyce jedyna możliwość zarabiania, samodzielności i zrobienia użytku ze zdobytej wiedzy. Często problemem są bariery architektoniczne, samo zaaranżowanie stanowiska pracy, konieczne może być np. częste monitorowanie swojego stanu, korzystanie z różnych urządzeń, przyjmowanie leków, czy nawet jedzenie - co w zwykłej przestrzeni biurowej mogłoby być utrudnione albo niemożliwe. Zdalna praca to także nienormowane godziny i dowolne przerwy oraz zdecydowanie mniej stresów.

Co jeszcze ułatwia internet?

Codzienne życie to nie tylko praca i nauka, ale też i wiele innych czynności. W przypadku osoby niepełnosprawnej dochodzi ich więcej - częstsze umawianie się do lekarza, dowiadywanie się o dostępność rożnych miejsc (sklepów, galerii, hoteli, restauracji) zanim się je odwiedzi. Przez internet dzisiaj możemy zrobić zakupy, także spożywcze - w dużych miastach możliwa jest nawet dostawa prosto do domu świeżych owoców, mięsa i nabiału. Coraz więcej spraw urzędowych załatwić da się też zdalnie.

Jest to także niedocenione narzędzie do kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Programy takie jak Skype czy Messenger pozwalają prowadzić rozmowy za pośrednictwem kamery internetowej i mikrofonu - gorsze dni albo niemożność spotkania na żywo nie są już więc przyczyną izolacji. Dochodzi do tego także udział w różnych grupach i społecznościach, możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń czy skrzyknięcia się, aby wspólnie zawalczyć, np. pisząc petycje, o prawa i możliwości dla osób z określonymi niepełnosprawnościami.

Podsumowując, internet dla osoby niepełnosprawnej to nie tylko okno na świat, rozrywka i dodatek do pracy i nauki. To niezbędne narzędzie, które pozwala prowadzić normalne życie.

18 Votes

Komentarze

Jarosław
Internet może być jak najbardziej sprzyjającym miejscem dla osób niepełnosprawny ch. Warto jednak zainteresować się różnymi kursami, które podnoszą umiejętności - również dotyczące komunikacji.
http://corelszkolenia.pl


Meble szkolneArtykuł pokazuje jakie meble szkolne potrzebują spełniać wymogi jakich powinny być rozm


Wpływ czynników na stresStresujemy się wszyscy. Mniej lub bardziej. Nie będąc jednak świadomymi tego, jak


Wynalezienie drukuHistoria druku wbrew pozorom rozpoczyna się na długo przed XVI wieku, który dl


KreatywnośćDorosłemu człowiekowi do wyrażenia swojego wnętrza służą bardzo często słowa. Ocz