Czy prezent edukacyjny musi być nudny - sprawdź, czym zaskoczyć swoje dziecko!

Prezent edukacyjnyPierwsza komunia święta, urodziny albo ukończenie roku szkolnego z czerwonym paskiem? Duże okazje często kuszą rodziców zakupem prezentu, który zapewni dziecku nie tylko dużo zabawy, ale też pozwoli nauczyć się czegoś nowego. Chcesz zaskoczyć pociechę takim upominkiem? Sprawdź pomysły na prezent edukacyjny!

Pierwszy laptop - przyda się w szkole i poza nią

Laptopy i tablety to coraz częstszy wybór rodziców, jeśli chodzi o prezent komunijny dla ich pociechy. Po elektronikę sięgają też chętnie rodzice chrzestni. I chociaż drogie upominki dla dzieci spotykają się czasami z krytyką, nie ma wątpliwości, że pierwszy laptop to prezent z potencjałem edukacyjnym. Za jego pomocą dziecko może nauczyć się języków obcych, wyszukiwać w Internecie odpowiedzi na trapiące go pytania, a także oglądać filmy i słuchać muzyki. Z pewną pomocą ze strony rodziców, 8-latek może nawet spróbować swoich sił w kodowaniu np. w języku Scratch. Pamiętaj, że przenośny komputer dla dziecka nie musi być drogi - w rankingu laptopów na prezent komunijny znajdziesz też modele za kilkaset złotych. Mają one parametry wystarczające, by swobodnie korzystał z nich kilkulatek. Droższy sprzęt wybierzesz, kupując nowego laptopa dla nastolatka.

Laptop dla dzieci

Robot edukacyjny - naucz dziecko programować!

Innym sposobem na to, by zachęcić swoją pociechę do nauki programowania od najmłodszych lat, jest sprezentowanie jej robota edukacyjnego. Ta interaktywna zabawka sama poprowadzi dziecko w świat kodowania, w sposób dostosowany do jego wieku i zainteresowań. Najmłodsi chętnie wchodzą w interakcje z robotem i wydają mu polecenia, w praktyczny sposób ucząc się logicznego myślenia. Zabawki, które wymagają samodzielnego złożenia z klocków, wspierają także motorykę małą - a to jest bardzo potrzebne u dzieci w wieku szkolnym. Warto pamiętać, że z robota edukacyjnego ucieszą się zarówno chłopcy, jak i dziewczynki - nie warto tu kierować się stereotypami. Być może kupując taką zabawkę córce, wcześnie odkryjesz u niej zdolności techniczne?

Prezent edukacyjny

Gry-eksperymenty, czyli zaszczep w dziecku pasję do nauki

Chcesz podarować swojej latorośli drobny prezent, który na pewno je zainteresuje? Dobrym pomysłem będzie gra-eksperyment naukowy. W domowym laboratorium chemicznym dziecko może samodzielnie glutki-zabawki, a na kuchennym parapecie młody ogrodnik zasieje i wyhoduje własną roślinkę. Jeśli z kolei wiesz, że Twój synek albo córka są zafascynowani dinozaurami, możesz dać im zestaw do domowych "wykopalisk". Podczas zabawy dziecko odkryje tajemnicze skamieliny sprzed wielu milionów lat.

Najbardziej efektowne są komplety, dzięki którym latorośl może zbudować mini elektrownię słoneczną czy skonstruować z prostych elementów pierwszy silnik. Takie doświadczenia to dobry punkt wyjścia dla rodziców, którzy chcieliby wyjaśnić najmłodszym podstawowe zasady fizyki, zagadnienia techniki i motoryzacji, czy wprowadzić je w fascynujący świat przyrody. Kupując taki zestaw upewnij się jednak, że jest on odpowiedni do wieku dziecka - inaczej zabawa może się nie udać.