Czym kierować się podczas wyboru studiów?

Wybór kierunku studiówWybór kierunku studiów to jedna z trudniejszych życiowych decyzji, przed którą stoi młody człowiek. Za czym podążać, rozważając najlepszą opcję: za modą, znajomymi, możliwością zarobków, a może po prostu za pasją? Jak wybrać studia, żeby potem nie żałować?

Uczelnia publiczna czy prywatna?

Obecnie uczelnie wyższe oferują ogromny wybór kierunków, przez co maturzyści mogą mieć jeszcze większą trudność z podjęciem decyzji. Już przed egzaminem dojrzałości trzeba przemyśleć potencjalną specjalizację, aby wybrać odpowiednie przedmioty na maturze.

Kolejnym dylematem jest rodzaj uczelni, na jaki trzeba się zdecydować. Prywatna czy publiczna? Z pewnością wokół tych pierwszych narosło wiele mitów i stereotypów, które często są nieprawdziwe, dlatego właśnie na nich skupimy się najbardziej. Jakie są zatem plusy uczelni prywatnej?

  • Indywidualne podejście do studenta.
  • Kameralna atmosfera.
  • Wykładowcy z praktycznym doświadczeniem.
  • Sprawna organizacja.
  • Możliwość szybkiego dostosowania się do potrzeb studentów i samego rynku pracy.

Kierunek to nie wszystko

Sam wybór kierunku to jedno, ale podkreślamy, że bardzo istotną kwestią jest sama szkoła wyższa. Bez względu na to, czy będzie to uniwersytet państwowy, czy uczelnia prywatna, warto sprawdzić listy przedmiotów. Dobrze też odwiedzić i rozejrzeć się w budynku oraz zobaczyć, jak wyposażone są sale dydaktyczne, porozmawiać ze studentami, sprawdzić kadrę wykładowców. To wszystko pomoże nam w wyborze szkoły, która jest nowoczesna, otwarta na młodych ludzi.

W takim ośrodku studia będą nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim wspaniałą przygodą. Uczelnie wyższe, jak np. vistula.edu.pl organizują specjalne Dni Otwarte, podczas których można zwiedzić budynek i spotkać się ze studentami oraz pracownikami. To doskonała okazja, aby poznać przyszłą szkołę oraz poczuć jej klimat.

Ważnym czynnikiem, który decyduje, gdzie studenci podejmują naukę, jest również miasto. Jeśli chodzi o studia prywatne, Warszawa to dobre miejsce na rozpoczęcie swojej przygody, ponieważ oferuje dużo ośrodków, programów stażowych i praktyk. Łatwiej też odnaleźć się na rynku pracy, a przecież o to właśnie chodzi. Studia w Warszawie lub w innym mieście, gdzie rozwija się sektor, w którym planujesz swoją karierę, to dobry krok.

Kieruj się sercem… i rozumem

Niektóre kierunki wymagają bezwzględnego poświęcenia i ukończenie ich automatycznie wyznacza ścieżkę kariery. To między innymi prawo czy medycyna. Jeśli nasze marzenia lub wizja przyszłości są ukierunkowane właśnie w ten sposób, sprawa jest prosta - wystarczy tylko zdecydować, która szkoła wyższa stanie się naszym "domem" na kilka następnych lat.

Jest jednak wiele kierunków ogólnych, humanistycznych lub ekonomicznych, które dają ogromne pole, a jednocześnie sprawiają, że młodzi są zagubieni. Warto w takim wypadku bardzo mocno wsłuchać się w siebie, odpowiadając na pytania:

  • Co chce robić w życiu?
  • Gdzie widzę siebie za 10 lat?
  • Co mnie interesuje?
  • W czym jestem najlepszy?

To z pewnością pozwoli wyznaczyć kierunek swojej przyszłej ścieżce zawodowej. Pamiętajmy, aby skonfrontować swoje pasje z rynkiem i sprawdzić, jak mają się one do sytuacji ekonomicznej, płacy czy szans na zatrudnienie.

Słuchaj, ale nie naśladuj

Choć decyzja o wyborze kierunku studiów należy do nas, zdarza się, że podejmujemy ją pod wpływem mody na dany zawód, czy idziemy na uczelnię wyższą razem z przyjaciółką lub kolegą. To z pewnością nie jest dobry pomysł, ale już samo słuchanie bliskich może pomóc nam znaleźć drogę. Warto porozmawiać z innymi, podzielić się swoimi zainteresowaniami i potencjalnymi kierunkami.

Może okazać się, że ktoś szczerze powie nam, w jakim konkretnym zawodzie się nie sprawdzimy, ponieważ nasza osobowość będzie przeszkodą. Z drugiej strony nasi bliscy znają nas najlepiej i mogą podpowiedzieć, w jakiej specjalizacji się odnajdziemy doskonale. Warto wtedy rozważyć różne opcje, ale nigdy nie podążajmy ślepo za czyjąś sugestią lub naciskiem.

Ocena: 5.0

Komentarze