Gdzie znaleźć najłatwiej pracę studentowi?

BR

Praca dla studentaZastanawiasz się, gdzie szukać pracy dla studenta? Rozejrzyj się uważnie, bo można jej szukać niemal wszędzie. Pracodawcy raczej chętnie przyjmą młodych ludzi, którym w pierwszej kolejności zależy na zdobyciu doświadczenia.

A w związku z tym - co nie jest oczywiście bez znaczenia - ich oczekiwania finansowe nie są wygórowane, a przynajmniej nie stanowią najważniejszej przesłanki do szukania zatrudnienia.

Nie oznacza to oczywiście, że student nie może zarobić. Wręcz przeciwnie. Może zarobić i to przyzwoicie. Aby to się udało, musi jednak pracę znaleźć. Wracamy więc do pytania postawionego na samym początku: gdzie szukać pracy dla studenta? Pracy można szukać bezpośrednio lub za pośrednictwem odpowiednich portali. Dużo zależy od branży. Pierwsza ważna kwestia do rozpatrzenia to fakt, czy ma to być to praca związana z przyszłym zawodem?

Jeśli nie, to student zapewne bez trudu znajdzie pracę we wszelkich punktach usługowych, gdzie grafik godzin pracy jest często możliwy do ustalenia tak, by nie kolidowała z zajęciami na uczelni. Może to być praca w kawiarni, restauracji, barze, punkcie ksero, czy w jakimkolwiek innym miejscu, gdzie mamy do czynienia z obsługą klienta. Może to być rozwożenie pizzy, roznoszenie ulotek czy też praca kuriera. A co jeśli chcemy połączyć konieczność zarabiania ze zdobyciem doświadczenia w naszym przyszłym zawodzie? No cóż, i w takim wypadku mamy całkiem spory wachlarz możliwości.

Dużo zależy od tego, na jakiej jesteśmy uczelni? Jeśli studiujemy kierunek humanistyczny możemy poszukać praktyk w muzeach, archiwach, redakcjach gazet. Można też pracować w redakcji studenckiej gazety lub rozgłośni radiowej. Możemy też otworzyć własny prosty biznes, na przykład punkt ksero, o ile oczywiście nie ma takiego w pobliżu. Jeśli natomiast studiujemy na politechnice, będziemy inżynierami, warto "zaczepić" się w branży budowlanej.

Najczęściej będzie to praca fizyczna, jednak i taka jest doskonałym zapleczem dla przyszłych specjalistów. Poznajemy bowiem dany zawód "od kuchni". Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli zamierzamy pracować jedynie w czasie wolnym od zajęć, czyli w wakacje lub wtedy, gdy studiujemy zaocznie. Jeśli szukamy pracy w wakacje, warto pomyśleć o pracy za granicą. Po pierwsze zwiedzimy przy tym część świata (czyli może być to dla nas forma wakacji), a po drugie możemy szlifować język.

Poza tym za granicą można szybciej zarobić większe pieniądze. Czasem taki dwu lub trzymiesięczny wyjazd może oznaczać zarobek równy całorocznej pensji w kraju. Trudno więc zaprzeczać, że warto. A co jeśli studiujemy zaocznie? W takim wypadku dysponujemy czasem, by podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin. Nie wszystkie stanowiska, w związku z niepełnym wykształceniem są dla nas otwarte, ale jednak możemy szukać zatrudnienia w interesującej branży. Pracodawcy są zresztą często otwarci na współpracę, wiedząc, że zatrudniają zaangażowanego pracownika. Podsumowując temat można powiedzieć, że student pracę z pewnością znajdzie, musi tylko zacząć szukać. Gdzie? Gdzie tylko chce!

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja WiedzaiKariera.pl.


KoncentracjaO koncentracji mówi się wiele: jak jest istotna oraz w czym pomaga. Zdolność koncentrowania uwag


Kursy językowe z dostawąWrażenie szklanego sufitu podczas nauki języka angielskiego doświadcza wiele dorosł


PsychologPsycholog to obecnie popularna specjalizacja. Psychologia to też ciągle bardzo modny kie


Trening interpersonalnyPodczas treningu uczestnicy spotykają się twarzą w twarz, oddziaływ