Hala przemysłowa - od koncepcji, po budowę

Hala przemysłowaInwestycja w halę przemysłową musi być przemyślana. Oznacza to, że inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak przebiegają poszczególne etapy planowania i budowy obiektu, nawet jeśli jego rola ogranicza się do podpisania dokumentów. Dzięki temu będzie wiedział, czy wszystko przebiega sprawnie, a inwestycja będzie udana.

Jak wygląda budowa hali przemysłowej?

Poszczególne etapy budowy hali zależą oczywiście od rodzaju jej konstrukcji. Ponieważ dzisiaj buduje się przeważnie z wykorzystaniem konstrukcji stalowych, w tym artykule skupimy się na takim przypadku. Warto jednak wiedzieć, że każda inwestycja w halę zaczyna się jeszcze na długo przed budową i to niezależnie od wdrażanych technologii.

Krok 1. Projekt

Wyjściem do kolejnych kroków jest projekt. Powinien zostać przygotowany przez specjalistę w tej dziedzinie, które projektował hale już wcześniej. Z wielu powodów odradza się jednak współpracę z kimś innym niż późniejszy wykonawca. Dlaczego? Powierzanie projektu osobie "z zewnątrz" zwiększa ryzyko wystąpienia problemów na etapie budowy. Może się też wiązać z większymi kosztami.

Krok 2. Papierologia

Chociaż to żmudny proces i rzadko przebiega bez żadnych problemów, niestety nie można go pominąć. Konieczne jest sprawdzenie norm i przepisów prawa budowlanego, zrobienie badań gruntu oraz spełnienie warunków zagospodarowania terenu i ochrony środowiska. Oczywiście trzeba też uzyskać odpowiednie pozwolenia. Krok ten można przyspieszyć, jeśli podejmiesz współpracę z firmą, która poza projektowaniem i wykonawstwem oferuje także doradztwo.

Krok 3. Wybór wykonawcy

Najlepiej powierzyć budowę firmie działającej kompleksowo jak Commercecon. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie 3 pierwsze kroki można wykonać o wiele sprawniej i szybciej. Dobry wykonawca bez problemu oceni wymagania klienta, dopasuje projekt do jego budżetu i możliwości technologicznych, zadba także o prace wykończeniowe.

Krok 4. Prefabrykacja i fundamenty

Kiedy wszystkie dokumenty będą już gotowe, zaczyna się pierwszy etap budowy, czyli przygotowanie prefabrykatów. To one będą tworzyć szkielet konstrukcji. Nim jednak wykonawcy zajmą się ich łączeniem, muszą przygotować fundamenty.

Krok 5. Budowa

Zasadnicza budowa zaczyna się od zbudowania konstrukcji hali. W tym celu wykorzystuje się technologię modułową, czyli łączy ze sobą modułu (prefabrykaty). Następne etapy są ściśle powiązane z projektem, więc mogą się różnić w zależności od obiektu. Zazwyczaj konstrukcję obudowuje się płytami warstwowymi.

Krok 6. Wykończeniówka

To etap, o którym inwestorzy często zapominają, a który potrafi niekiedy trwać w nieskończoność i kosztować niemal tyle co hala. Aby uniknąć takich rozczarowań, warto zlecić wykończeniówkę firmie wykonawczej, która już na etapie projektu oceni koszty oraz wdroży rozwiązania, które ten etap usprawnią.