Jak pogodzić naukę oraz pracę?

Porady

Nauka i pracaPrzeciętny student rozpoczynający swą edukację na uczelniach wyższych ma szereg problemów, z którymi musi się zmierzyć.

Najpoważniejszym z nich są oczywiście pieniądze, dzięki którym będzie w stanie wynająć lokal mieszkalny w mieście gdzie znajduje się jego uczelnia oraz nie będzie miał kłopotów z wyżywieniem i zakupem innych artykułów, bez których jego nauka będzie niemożliwa.

Ciężko jest bowiem wyobrazić sobie skuteczną i wydajną naukę studenta, którego głównym zmartwieniem jest brak pieniędzy na naukę. Studia w Polsce, nawet te darmowe generują w końcu wysokie koszty utrzymania. Jedynym wyjściem dla osób poważnie i dojrzale zapatrujących się na przyszłość jest praca, którą będą mogli połączyć ze studiami. Przyjrzyjmy się więc, jakie możliwości stoją przed studentem.

Praca dodatkowa - kombinowana

Dość popularnym sposobem na pozyskiwanie gotówki przez młodych studentów, jest sprzedaż własnych wyrobów. To domena głównie kobiet, gdyż to one najczęściej wykonują tak zwane "Rękodzieło". Własnoręcznie wykonane kolczyki i naszyjniki, rzeźby z gipsu, grafiki i malowidła - to produkty, które dość często można spotkać na popularnych serwisach aukcyjnych oraz portalach społecznościowych. Plusem takiej działalności jest niewątpliwie nasza niezależność i satysfakcja z wykonywanej pracy, jednak nie są to duże i stałe pieniądze. Męska grupa studentów często podejmuje się zleceń związanych z różnego rodzaju działalnościami opartymi o technologie internetowe. Są to przede wszystkim prace związane z produkcją stron www a także ich pozycjonowanie i różne usługi graficzne. Innymi sposobami na zarabianie pieniędzy podczas studiów to handel przeróżnymi towarami. Jeżeli mamy dostęp do osoby mogącej zaopatrywać nas w tańsze materiały nadające się na sprzedaż, warto z takiej znajomości skorzystać.

Praca na etacie dostosowana do zajęć

Najczęściej wybieraną opcją, na którą decydują się studenci, jest jednak praca na etacie z tą tylko różnicą, że godziny pracy ustalane są indywidualnie z pracodawcą. Ma to na celu maksymalne uelastycznienie czasu spędzanego w pracy w taki, by student mógł bez przeszkód uczęszczać na studia. Angaż tego typu, gdzie godziny pracy nie są ustalane "na sztywno" to przede wszystkim praca na staż, praca w punktach gastronomicznych oraz mniej popularna praca na zmianę nocną. Pracodawcy takich firmach są przeważnie bardziej tolerancyjni dla studentów z uwagi na ich aktualną, skomplikowaną sytuację ale wiąże się to również z niższymi stawkami płacy z czego studenci również muszą sobie zdawać sprawę.

Praca na wakacje

Kolejnym sposobem, z którego korzysta większość studentów zmagających się z problemami finansowymi jest oczywiście praca wakacyjna. Trwa ona co prawda tylko 2-3 miesiące ale pracowici studenci są w stanie zarobić całkiem dobre pieniądze na kolejny rok studiów. Najczęściej wybór pada na pracę w nadmorskich hotelach i pensjonatach gdyż nie jest to zajęcie trudne i wymagające. Daje za to możliwość względnego wypoczynku po zakończonej pracy. Jest to jednak praca, którą zdecydowanie częściej wybierają kobiety. Mężczyźni za to na ogół decydują się na prace budowlane. Ciężka 3 miesięczna praca daje im godziwy zarobek znacznie przewyższający zarobki w lokalach gastronomicznych.

Pożyczki studenckie

Z całą pewnością możemy założyć, że jest również grupa leniwych studentów, która raczej nie pała ochotą do pracy. Jednak i on potrzebuje pieniędzy na naukę. Dla tej grupy słuchaczy zostały stworzone tak zwane kredyty studenckie dzięki, którym co miesiąc otrzymujemy pieniądze przeznaczone na nasze wydatki związane z nauką. Należy jednak pamiętać, że pożyczkę tę należy spłacić w określonym w umowie czasie. Przeważnie następuje to po ukończeniu studiów. Kredyty studenckie mają ten plus, że możemy spokojnie zająć się nauką nie martwiąc się o pieniądze, a także to iż procent za udzielenie pożyczki stanowi nie wielką kwotę.

Samozaparcie i obowiązkowość

Nie ważne jakie model finansowania swoich studiów wybierzesz, ważne jest abyś wyrobił w sobie cechy jakimi są obowiązkowość, pracowitość oraz dążenie do wyznaczonego sobie celu, bowiem czas, który poświęcisz na naukę zaowocuje w przyszłości dobrymi zarobkami o które przecież tak naprawdę wszystkim chodzi.

Artykuł powstał przy udziale serwisu www.kopalniapracy.pl.

12 Votes

Komentarze


Doradca zawodowyJesteś po studiach, zmieniasz pracę lub po prostu czujesz, że to co robisz nie sprawia C


Oświetlenie podczas naukiWieczory spędzone nad podręcznikiem, notatkami i przygotowaniem proje


Porozumiewanie się za pomocą migówMowa jest dla nas czymś naturalnym. Dopóki nie spotkamy kogoś, z kim trudno


Dzień nauczycielaJesień to wyjątkowy okres w polskich szkołach. 1 września zaczyna się rok szkolny,