Jak prawidłowo oświetlić miejsce do nauki? - porady i informacje

Porady

Oświetlenie podczas naukiWieczory spędzone nad podręcznikiem, notatkami i przygotowaniem projektów wymagają odpowiedniej oprawy oświetleniowej, aby mogły być one w pełni komfortowe i nie obciążały naszego i tak już zmęczonego ciała i umysłu. Studiując, czy chcąc zapewnić swojemu dziecku odpowiednie warunki należy poczynić kilka istotnych zmian w tym kierunku, jeśli tylko widzimy, że efektywność przyswajania wiedzy nie jest najlepsza, gdy odbywa się ono w porze pozbawionej światła dziennego.

Jedyne czego potrzebujemy w takim wypadku to dobrze dobrane źródło światła, odrobina wiedzy na temat barw i widma żarówek oraz motywacji, by zająć się problemem. Oczywistym jest, że dla osób nieobeznanych w tym temacie może wydawać się to skomplikowane, dlatego chętnie wyjaśnimy wszystkie niuanse w naszym artykule.

Barwa i natężenie światła

Często nie zdajemy sobie sprawę, że oświetlenie miejsca pracy lub nauki to nie tylko zakup lampki biurkowej i taniej żarówki, dzięki której będziemy widzieć co robimy. Poprawne przygotowanie takiej oazy dla naszego mózgu, w której będzie on mógł działać na najwyższych obrotach lub zwyczajnie ułatwi naszemu dziecku naukę i odrabianie lekcji zależy przede wszystkim od dwóch zmiennych - barwy światła i jego natężenia. W pierwszym przypadku warto zdać sobie sprawę, że nie bez powodu największą efektywność pracy umysłu osiągamy w godzinach porannych. Dzieje się tak dlatego, że światło dzienne od wschodu do godzin popołudniowych zawiera w sobie wiele barwy niebieskiej, stymulującej nasz mózg do wytężonej pracy. Kiedy jednak zachód słońca jest coraz bardziej widoczny zaczynają dominować ciepłe odcienie, które przygotowują nasze ciało na relaks, tym samym zaburzając koncentrację i motywację do pracy. Tak samo jest z oświetleniem do nauki - wybór zimnych barw o dużym nasyceniu błękitu pomoże nam uporać się z zadaniami oraz sprawi, że nasze dziecko łatwiej odrobi lekcje. Drugą sprawą jest natężenie światła. Jako że jest ono punktowe i rozlewa się zazwyczaj tylko na blacie biurka, nie może być zbyt intensywne, ale też nie zbyt słabe, gdyż w obu wypadkach mogło by to wywołać intensywne i szybkie zmęczenie oczu.

Ustawienie światła

Jak wspomnieliśmy już powyżej, oświetlenie służące do nauki winno dobrze oświetlać wyłącznie miejsce, które zajmujemy podczas tej czynności. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy energię elektryczną, ale i nie narazimy się (lub swojego dziecka) na rozproszenie uwagi elementami poza obszarem do przyswajania nowych informacji lub umiejętności. Ustawienie światła jest tu istotne także z innego powodu. Nierzadko zdarza się, że żarówka zamontowana w lampce na biurku, poprzez złe umiejscowienie, najzwyczajniej powoduje olśnienie na tyle mocne, że może nas oślepiać i zaburzać koncentrację. Intuicyjnie wiemy, że nie sprzyja to efektywnej nauce, jednak często nie potrafimy sobie z tym poradzić. Wystarczy jednak, że źródło światła będzie znajdować się poniżej naszej linii wzroku, a klosz dobrze osłoni boczne części klosza żarówki, aby miejsce do nauki było już prawie gotowe.

Jednolite i dobrze oddające barwy

Skupmy się jeszcze przez chwilę na samej żarówce lub tym, co mamy zamiar użyć do oświetlenia miejsca przeznaczonego do nauki. Ważne aby uzyskany w efekcie blask był:

  • jednolity (różne odcienie w obrębie jednego źródła światła lub kilku o wiele mocniej męczą nasze oczy),
  • dobrze oddający barwy (czyli mówiąc krótko najbardziej zbliżony do światła naturalnego).

Tylko wtedy dłuższa sesja z chłonięciem wiedzy z podręczników, czy też odrabianiem zadań domowych ma szanse minimalnie obciążyć ciało naszego dziecka lub każdego z nas, kto posiada biuro we własnym domu.

Portal LenaLighting.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

18 Votes

Komentarze


Przemoc w szkoleNie zawsze rzeczywistość szkolna bywa dla dziecka przyjemna, sielska i bezproblemowa. Cz


SmogPrawidłowo funkcjonująca wątroba to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety dzisiejsze ś


Doradca zawodowyJesteś po studiach, zmieniasz pracę lub po prostu czujesz, że to co robisz nie sprawia C


Porozumiewanie się za pomocą migówMowa jest dla nas czymś naturalnym. Dopóki nie spotkamy kogoś, z kim trudno