Jak szybko się uczyć?

Jak się uczyć?

123Jak szybko się uczyć?

Nauka, zwłaszcza tuż przed egzaminami, może być poważnym problemem dla wielu z nas. Presja, stres, nerwy, a przede wszystkim uciekający czas...

To wszystko sprawia, ze wiele osób zamiast skupić się na nauce wpada w panikę. Jak się okazuje wielu z nas ma nie tyle problemy z przyswajaniem wiedzy, co z podejściem do samego procesu uczenia się.

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Czy istnieją sprawdzone metody na radzenie sobie z nauką i przyswajaniem wiedzy?

Kilka prostych porad może pomóc tym, którzy mają problemy z organizacją swej nauki i zabierają się do niej zbyt chaotycznie. Wielu z nas czyta w kółko sporządzone wcześniej notatki, czyta je aż do znudzenia, aż bolą oczy. I co? Nic. Zmęczony umysł „wyłącza się”, a powtarzane niczym mantra treści notatek przestają być zrozumiałe. I nie ma co liczyć, że w nasze podświadomości jednak coś pozostanie.

O wiele lepszym sposobem jest sprytne podzielenie materiału i utrwalanie go za pomocą kilku sprawdzonych metod. Jednym z najważniejszych elementów związanych z samą nauką jest uporządkowanie materiału oraz zaznaczenie w notatkach najważniejszych fragmentów tekstu. Podkreślone kolorowym długopisem najważniejsze informacje „rzucają się” w oczy, są bardziej czytelne i siłą rzeczy łatwiej jest je zapamiętać. Sprawdza się również sporządzanie konspektów i planów, dzięki czemu każde zagadnienie można powiązać z konkretnymi hasłami.

Nauka może stać się łatwiejsza, jeśli skoncentrujemy się na zapamiętywaniu najważniejszych faktów. Uczenie się należy zaczynać zawsze od poznania podstawowych informacji i ich zapamiętania. Dlatego tak ważne jest zapamiętanie kluczowych informacji. Mogą to być najważniejsze daty historyczne lub matematyczne wzory.

Dla tych, którzy przygotowują się do ważnych egzaminów, ważne jest nie tylko opanowanie materiału, ale i zapoznanie się z arkuszami egzaminacyjnymi. Nie bez powodu matura poprzedzana jest egzaminami próbnymi. Im więcej testów z ubiegłych lat przerobimy, tym lepiej poznamy „konstrukcję” oraz zasady układania i rozwiązywania testów z poszczególnych przedmiotów. Testy powinni rozwiązywać przede wszystkim ci, którzy mają problemy związane z testami wyboru i z reguły preferują wypowiedzi otwarte.

Praktyka czyni mistrza, zaś testy mogą być urozmaiceniem nauki i świetnym sposobem na rozruszanie szarych komórek.

36 Votes


Odpoczynek po nauceEfektywna nauka może zmęczyć młodego człowieka tak samo jak ciężka fizyczna


Skuteczne nauczaniePrzed egzaminem dojrzałości mózg maturzysty pracuje na najwyższych obrotach. Warto


Techniki uczenia sięWiele osób zadaje sobie pytanie: jak szybko się uczyć ? Jest wiele sposobów, możn


Skuteczna naukaJak uczyć się skutecznie? Niestety