Jaki kierunek studiów wybrać?

Kierunki studiów

Jaki kierunek studiówJaki kierunek studiów wybrać?

Młodzi ludzie nierzadko stają przed ważnymi wyborami w swoim życiu i nie są to tylko wybory związane z wyborem chłopaka czy dziewczyny. Bardzo często te decyzje dotyczą edukacji, która może zaważyć na ich całym, dorosłym życiu.

Pierwszą taką decyzją jest wybór szkoły średniej. Młody człowiek może wybierać pomiędzy liceum ogólnokształcącym, profilowanym, zasadniczą szkołą zawodową a technikum. Po ukończeniu szkoły średniej również ma kilka dróg do wyboru, więc ważne decyzje wcale się nie kończą. Absolwent może zacząć pracę, wybrać się do szkoły policealnej lub na studia wyższe.

Wybór studiów

Wybór uczelni wyższej - studiów również jest bardzo trudną decyzją.

Z jednej strony powinien być podyktowany względami praktycznymi i możliwościami znalezienia pracy po zakończeniu edukacji. Z drugiej jednak strony najlepiej byłoby pogodzić wybrany kierunek z obszarem zainteresowań młodego człowieka. Medycyna, psychologia czy pielęgniarstwo najczęściej są kierunkami wybieranymi z pasji do tych dziedzin. Młodzi ludzie chcą pomagać innym, więc wybierają takie, a nie inne kierunki studiów.

Jaki kierunek studiów?

Jeśli nie wiemy, jaki kierunek studiów mamy wybrać, warto przeanalizować swoje cechy charakteru. Być może będą one predysponowały do określonej profesji. Osoby skrupulatne, dokładne, spokojne i odpowiedzialne mogą zastanowić się nad ekonomią, finansami czy rachunkowością. Sprawdzą się również jako doradcy bankowi czy pracownicy administracyjni.

Osoby żywiołowe i takie, które nie znoszą nudy mogą pomyśleć o studiach dziennikarskich czy związanych z zarządzaniem, marketingiem i reklamą. Jeśli nie uda się nam wybrać kierunku, który zgodny jest z naszymi zainteresowaniami, warto pomyśleć o rozpoczęciu drugiego fakultetu, na przykład na drugim czy trzecim roku. To doskonały sposób na zdobycie dobrze płatnej pracy jak również dalsze rozwijanie swoich pasji. Często jednak nawet studia nie są decyzja ostateczną i w stu procentach wiążącą. Idąc na różnorodne kursy czy szkolenia można się szybko i niedrogo przekwalifikować, zdobywając nowy zawód, wpisujący się w aktualne potrzeby rynku.

30 Votes


Studia prawniczePrzy wyborze studiów należy kierować się przede wszystkim własnymi zainteresowani


Popularne kierunki studiówPolskie uczelnie co roku publikują listy, jakie kierunki studiów były n


Odnawialne źródła energiiGdy zastanawiamy się nad tym, jaki kierunek przyszłych studiów


EnergetykaZmniejszające się zasoby paliw kopalnych zmuszają do poszukiwania alternatywnych metod produkcji ene