Jaki kierunek studiów wybrać?

Jaki kierunek studiówJaki kierunek studiów wybrać?

Młodzi ludzie nierzadko stają przed ważnymi wyborami w swoim życiu i nie są to tylko wybory związane z wyborem chłopaka czy dziewczyny. Bardzo często te decyzje dotyczą edukacji, która może zaważyć na ich całym, dorosłym życiu.

Pierwszą taką decyzją jest wybór szkoły średniej. Młody człowiek może wybierać pomiędzy liceum ogólnokształcącym, profilowanym, zasadniczą szkołą zawodową a technikum. Po ukończeniu szkoły średniej również ma kilka dróg do wyboru, więc ważne decyzje wcale się nie kończą. Absolwent może zacząć pracę, wybrać się do szkoły policealnej lub na studia wyższe.

Wybór studiów

Wybór uczelni wyższej - studiów również jest bardzo trudną decyzją.

Z jednej strony powinien być podyktowany względami praktycznymi i możliwościami znalezienia pracy po zakończeniu edukacji. Z drugiej jednak strony najlepiej byłoby pogodzić wybrany kierunek z obszarem zainteresowań młodego człowieka. Medycyna, psychologia czy pielęgniarstwo najczęściej są kierunkami wybieranymi z pasji do tych dziedzin. Młodzi ludzie chcą pomagać innym, więc wybierają takie, a nie inne kierunki studiów.

Jaki kierunek studiów?

Jeśli nie wiemy, jaki kierunek studiów mamy wybrać, warto przeanalizować swoje cechy charakteru. Być może będą one predysponowały do określonej profesji. Osoby skrupulatne, dokładne, spokojne i odpowiedzialne mogą zastanowić się nad ekonomią, finansami czy rachunkowością. Sprawdzą się również jako doradcy bankowi czy pracownicy administracyjni.

Osoby żywiołowe i takie, które nie znoszą nudy mogą pomyśleć o studiach dziennikarskich czy związanych z zarządzaniem, marketingiem i reklamą. Jeśli nie uda się nam wybrać kierunku, który zgodny jest z naszymi zainteresowaniami, warto pomyśleć o rozpoczęciu drugiego fakultetu, na przykład na drugim czy trzecim roku. To doskonały sposób na zdobycie dobrze płatnej pracy jak również dalsze rozwijanie swoich pasji. Często jednak nawet studia nie są decyzja ostateczną i w stu procentach wiążącą. Idąc na różnorodne kursy czy szkolenia można się szybko i niedrogo przekwalifikować, zdobywając nowy zawód, wpisujący się w aktualne potrzeby rynku.

14 Votes

Komentarze

Ania
Kierując się zainteresowania mi i pasją do Skandynawii i podróży zdecydowałam się podjąć studia na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie na kierunku skandynawistyka :)
Radek
Kilka lat temu też musiałem zadać sobie to pytanie. Dziś jednak wiem, że podjąłem dobrą decyzję – wahałem się pomiędzy grafiką a filologią angielską. Zawsze dużo uczyłem się angielskiego i bardzo to lubiłem, ale wykonywanie projektów graficznych jest moją pasją. Po wielu nieprzespanych nocach postawiłem wszystko na „jedną kartę” filologii. W związku z tym, że pracowałem, mogłem pozwolić sobie na studia w renomowanej niepublicznej szkole – Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Nie żałuję, pracuję jako tłumacz, a na grafikę wybrałem się jako na drugi kierunek.
kierunekrozwoju
Witam! Aby odpowiednio wybrać warto wykonać test predyspozycji zawodowych dostępny na stronie kierunekrozwoju .pl. Dzięki niemu można uzyskać informacje jaki kierunek studiów wybrać i który będzie zgodny z indywidualnymi predyspozycjami i zainteresowania mi. Oprócz opisu typu zainteresowań, preferencji i osobowości otrzymać można propozycje branży oraz kierunków studiów.

Pozdrawiam
Przedstawiciel serwisu Kierunek Rozwoju


Studiowanie przed internetStudia przez internet wydają się jednym z nowoczesnych sposobów kreowania


Odnawialne źródła energiiGdy zastanawiamy się nad tym, jaki kierunek przyszłych studiów


Praca dla studentaZastanawiasz się, gdzie szukać pracy dla studenta? Rozejrzyj się uważnie, bo można j


Studia za granicąZdecydowałeś się na studia i wybrałeś już kierunek? Jeżeli wahasz się nad wybor