Języki obce - czy warto w nie inwestować?

Inwestowanie w języki obceNauka języków obcych przez wiele osób uważana jest za klucz do sukcesu. Jednak czy faktycznie warto inwestować w ich naukę? A jeśli tak, to w jaki sposób? Które języki są najbardziej poszukiwane na rynku pracy?

Czy lepiej uczyć się samemu czy w szkole językowej? Czy warto szkolić japoński lub chiński czy lepiej wybrać niemiecki? Generalnie, jeśli chodzi o wybór języków obcych, aktualnie najbardziej poszukiwani są znawcy języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego. Perspektywicznym językiem jest język chiński. Jednak także dobra znajomość innych języków może być atutem.

Po co się uczyć języka obcego?

Nauka języków, "bo tak wypada", "bo może kiedyś dostanę lepszą pracę", "bo wszyscy się uczą" - jest mało efektywna. By dobrze opanować język i mieć do tego motywację, potrzebujemy odpowiednich powodów. Warto się zastanowić, czy jest sens uczyć się języka norweskiego, jeśli nie zamierzamy się tam nigdy wybrać i nie ciekawi nas ten kraj? Czy może lepiej jednak wybrać wtedy rosyjski, skoro lubimy powieści Dostojewskiego i mamy kuzyna pod Moskwą? Im więcej powodów do nauki danego języka znajdziemy, tym łatwiej i przyjemniej będzie nam się go uczyć. Pamiętajmy, że nauka języka wpływa pozytywnie na stan mózgu, poprawia nasze zdolności kojarzenia, pobudza wyobraźnię i ćwiczy pamięć. Do tego można dodać fascynację danym regionem, chęć wyjazdu na wakacje, przeczytania w oryginale jakiejś powieści, obejrzenia filmów bez dubbingów i wiele innych. Warto poszukać argumentów, które przemawiają nie tylko do rozsądku, ale też do serca.

Szkoła językowa czy samodzielna nauka języka obcego?

Oba te rozwiązania mają niewątpliwe zalety i obie rzeczy należy poważnie rozważyć. Szkoła językowa kosztuje i to często niemało, jednak nad naszymi postępami czuwa lektor, korygując błędy i poprawiając wymowę. W domu jesteśmy w stanie się często uczyć efektywniej i rzeczy, które faktycznie nam są potrzebne, jednak jeśli brakuje nam motywacji - nawet nie otworzymy podręcznika. Przed wyborem sposobu nauki warto wziąć pod uwagę swój temperament i potrzeby.

Mamy do wyboru także inne opcje:

  • kursy internetowe i korespondencyjne,

  • nauka z native speakerem przez Skype,

  • grupy, fora, blogi językowe.

Rynek książek i nagrań jest ogromny, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Kursy językowe i certyfikaty językowe

Wybierając szkołę językową warto postawić sobie cele, najlepiej by było nim zdobycie certyfikatu językowego. To właśnie certyfikaty mają największą wartość dla pracodawców i to nimi najlepiej dokumentować znajomość danego języka. Warto zastanowić się, jak długo i w jakim celu chcemy się uczyć języka - certyfikat może być celem bocznym. Jednak naprawdę warto przemyśleć zdanie egzaminu certyfikującego - dzięki niemu wrasta szansa na znalezienie dobrej pracy.

Nauka języka obcego - bądź na tak!

W każdym wieku można zacząć się uczyć języka obcego, jednak prawda jest taka, że im szybciej, tym lepiej. Generalnie jednak za taką nauką przemawiają same plusy.

Autor: www.korepetycjegdynia.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Malwina
Oczywiście, że warto. Nie zależnie od wieku kurs językowy jest bardzo dobrym pomysłem. Trzeba tylko dobrze wybrać. Osobiście uczęszczam na kurs językowy na WSB i jestem zadowolona w 100%. Ale znalezienie odpowiadającego mi szkolenia zajęło trochę czasu. Teraz nie żałuję.
Wioletta
Pytanie powiedziałabym - retoryczne. Oczywiście, że warto :) Ja dzięki temu, że całe życie uczyłam się językow mam teraz naprawde fajna prace. Warto jednak inwestowac tylko w sprawdzone kursy. Mozna szukac szkoly w swoim miejscie np. przez wyszukiwarke (polecam langzie.pl) i wybrac cos w co warto inwestowac.