Korepetycje - diagnoza, korepetytor

Pomocnik

Korepetytor - korepetycjeKorepetycje stały się modne, a często są nieodłącznym elementem edukacji. Dlaczego tak się dzieje?

Młody człowiek nie potrafi sam poradzić sobie z natłokiem informacji, nie potrafi nauczyć się sam. Rodzice również swoją wiedzą nie potrafią mu pomóc, zatem sięgają do portfela po najłatwiejszy sposób - aczkolwiek dość kosztowny - organizują osobę, która robi to za nich - korepetytora.

Tyle mówi się na temat własnego zaangażowania, poszukiwania wiedzy. Co się dzieje, że uczniowie nie potrafią tego zrobić? Mają ogromne zasoby informacji w Internecie, streszczenia lektur, a nawet portale, gdzie rozwiązuje się zadania domowe, nie muszą spędzać godzin w bibliotece, a pomimo wszystko nie potrafią znaleźć właściwych informacji, zrozumieć ich. Rodzice czują się bezradni, sami nie mają czasu.

Przed korepetycjami diagnoza

Aby wspomóc dziecko korepetycjami trzeba wiedzieć, po co one mają być, w czym mają pomóc. Jednym słowem trzeba dziecko zdiagnozować, poznać jego umiejętności bądź problemy, z którymi nie umie sobie poradzić. Dziecko musi tych korepetycji chcieć, by miały one sens. Jeżeli tylko rodzic chce poprzez korepetycje pomóc, to nic nie osiągnie, jeśli dziecko nie wyrazi takiej chęci pomocy. Trzeba je zatem uświadomić i porozmawiać na temat konsekwencji zaległości w materiale edukacyjnym.

W liceum zaległości w materiale mogą skutkować niezdaniem matury, a to już młody człowiek rozumie, iż zamyka mu to drogę na wymarzone studia. Należy zatem z młodymi rozmawiać i tłumaczyć po co warto się uczyć, bo jeśli nie zda się matury, to zamyka się jakaś droga, chociaż wcale się nie kończy. Błędem jest też wybieranie drogi za swoje dziecko, bo czasem rodzice na siłę próbują nakierować młodego człowieka na wybraną drogę, ale często to nie jest ich wybór, tylko wybór rodzica. Każdy sam powinie dokonać wyboru właściwej drogi, a zadanie dorosłych to tylko pomoc w wyborze, a nie nacisk czy ultimatum. To musi być samodzielny wybór. Jeśli coś stoi na przeszkodzie obranej drogi, może wspomóc korepetytor, który zmiecie przeszkody nagromadzone na obranej drodze.

Korepetycje - gdzie znaleźć

Internet stoi otworem, są różne strony, gdzie można otrzymać informacje i znaleźć odpowiednią osobę, która pomoże nadrobić szkolny materiał. To bowiem zadanie bardzo odpowiedzialne i wymaga wiele cierpliwości, wnikliwości i umiejętności. Uczeń musi bowiem korepetytora nie tylko polubić, ale i dostrzec w nim dobrego nauczyciela, który ma odpowiednie kwalifikacje.

Jaki winien być korepetytor?

Korepetytor musi umieć wiedzę przekazać, bo sama wiedza mu nie wystarczy, ważne jest jego podejście do ucznia, musi zdobyć jego zaufanie, by ten mówił mu o swoich problemach edukacyjnych. Ważne, by słuchał z czym dane dziecko ma problem i potrafił mu te problemy rozwiązać. Nie może krytykować, ale musi umieć pomóc i zmotywować do nauki. Czasem ktoś nawet mniej wykształcony potrafi pomóc rozwiązać problemy edukacyjne danej osoby, bo potrafi słuchać i udzielić dobrych wskazówek. Wybranie odpowiedniego korepetytora to zadanie niezmiernie ważne i można rzec najważniejsze. Musi on bowiem sprostać oczekiwaniom ucznia, ale i rodzica, który opłaca tą pomoc swojemu dziecku. Jednak już Mikołaj Gogol dostrzegł, iż "kto chce się uczyć nauczy się i u nauczyciela niezbyt mądrego, kto zaś nie chce nie nauczy się u najlepszego".

34 Votes

Komentarze


Pisanie pismaPismo nie jest tylko chaotycznym zlepkiem myśli przenoszonej na papier. Musi być zredagowane według ko


Agresja i przemoc u dzieciAgresja w szkole to problem, z którym borykają się coraz młodsze dzieci. Agre


Dziecko kreatywne i ambitneKażdy rodzic dba o swoje pociechy, ich bezpieczeństwo, ale nie wolno trzyma