Leczenie depresji. W jaki sposób można skutecznie się z nią uporać?

DepresjaDepresja jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią 350 mln osób, a w Polsce 1,5 mln. To dane bardzo zaniżone, nie obejmują przecież tych, którzy się nie leczą, albo nie wiedzą w ogóle, że powinni. Właśnie dlatego, że często mylimy ją ze złym nastrojem, smutkiem, zagubieniem, tak trudno jest się z depresji wyleczyć. A o tym, że jest to możliwe, przekonał się już nie jeden chory.

Leczenie depresji to proces, długi i skomplikowany. Wymaga zaangażowania pacjenta i jego najbliższych, oraz lekarza, który znajdzie drogę do chorego i pomoże mu przez to wszystko przejść.

Po pierwsze - psychoterapia

Gdy depresja zostanie zdiagnozowana, chorego kieruje się na psychoterapię. Tam, podczas regularnych sesji z lekarzem, przepracowuje się różne aspekty życia pacjenta. Te rozmowy mają za zadanie uleczyć, ułożyć w głowie, spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy. Psychoterapeuta może pracować w różnych nurtach psychologicznych, w żadnym razie nie jest magikiem. Jego zadanie polega na słuchaniu i sprawieniu, by to, co doprowadziło do depresji przestało być postrzegane przez pacjenta jako zło wcielone. Psychoterapia sprawdza się szczególnie wtedy, gdy do takiego stanu doprowadziło jakieś zdarzenie losowe, jak np. utrata pracy, śmierć kogoś bliskiego.

Po drugie - farmakologia

Jeśli stan pacjenta jest poważny, leczenie depresji wiąże się z koniecznością podawania środków medycznych, mających na celu zablokowanie odczuwania pewnych emocji. Często chorym przypisuje się środki ułatwiające sen, uspokajające, wyciszające. W ten sposób, po kilku tygodniach, gdy leki zaczną już działać, można rozpocząć psychoterapię. Farmakologia sprawia, że emocje schodzą na dalszy plan i chory może wreszcie skupić się na faktach, a nie na odczuwaniu. Nie jest to jednak regułą. Czasami wystarczy samo podawania leków, które pozwolą choremu stanąć na nogi. W leczeniu depresji każdy przypadek jest indywidualny i wyjątkowy.

Depresja

Po trzecie - terapia łączona

Zdarza się, że dopiero gdy leki zaczną działać, chory może zacząć mówić o swoich problemach i przepracowywać je z psychologiem. Rozmowy indywidualne nie są regułą, równie często kieruje się pacjentów na terapie grupowe. Uzewnętrznianie się na forum sprawia, że chory może spojrzeć na siebie i innych, nabrać dystansu, porównywać, wyciągać wnioski.

Po czwarte - rodzina jest najważniejsza

Depresja nie jest chorobą jednego pacjenta. Gdy choruje jedna osoba, cała rodzina jest zagrożona. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych. Ponieważ i oni mogą potrzebować kogoś, kto pomoże im uporać się z nową sytuacją, powstały grupy wsparcia dla rodzin. Warto korzystać ze wszelkiej dostępnej pomocy, by jak najszybciej stanąć na nogi i móc znów cieszyć się życiem.