Praca po studiach

Studia

129Ostatnie egzaminy, uzyskanie dyplomu, pierwsza praca: właśnie tak wielu studentów wyobraża sobie zakończenie edukacji w szkole wyższej. Niestety, nie zawsze wszystko układa się tak pomyślnie.

Dziś trudno mówić zarówno o przyszłościowym kierunku studiów, jak i pewnym zatrudnieniu po ich ukończeniu. Ta niepewność działa demotywująco na studentów, inni z kolei już na studiach podejmują pracę zarobkową celem zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.

Jest jednak wiele dróg uzyskania pracy po studiach, co powinno napawać optymizmem wielu żaków, dość ostrożnie patrzących w przyszłość.

Praca w miejscu stażu

Najprostszym sposobem jest zapewnienie sobie zatrudnienia lub przynajmniej stażu w miejscu, gdzie odbywamy praktyki studenckie. Są one obligatoryjną częścią toku studiów i pozwalają żakom na lepsze poznanie branży, w jakiej pragną pracować.

Praca w czasie studiów

Kolejnym sposobem jest podjęcie pracy - zatrudnienia już czasie edukacji, niekoniecznie w dziedzinie, zgodnej z podjętymi studiami. Wielu młodych ludzi pracuje w lokalach gastronomicznych, roznosi ulotki, sprząta mieszkania, opiekuje się dziećmi lub robi zakupy starszym osobom. Każde tego typu zajęcie jest jednak wartościowym doświadczeniem i kolejnym punktem na drodze zawodowej.

Nigdy nie wiemy, czy praca w barze nie zakończy się na stanowisku kierowniczym, a dorabianie jako opiekunka do dziecka nie spowoduje zmiany kierunku studiów na pedagogiczny i założenia własnego punktu przedszkolnego.

Własny biznes

Aby zdobyć pracę do zakończeniu edukacji warto pomyśleć o własnym biznesie. To doskonałe rozwiązanie dla młodych, zdolnych ambitnych absolwentów, posiadających wiedzę i pragnących zdobyć doświadczenie. Wiele osób zakłada własne firmy wspólnie z kolegami i koleżankami ze studiów. Współpraca ze znanymi osobami pozwala na zyskanie pewności, że biznes ma szanse powodzenia. Trafienie w niszę i odpowiadanie na potrzeby klientów są kolejnymi wyznacznikami sukcesu i zarobienia naprawdę dużych pieniędzy.

Droga tradycyjna - urząd pracy

Jeśli jednak prowadzenie własnej firmy nie jest dla nas, możemy iść drogą tradycyjną, zgłaszając do urzędu pracy fakt pozostawania osoba bezrobotną i czekać na przydzielenie stażu. Dla wielu studentów jest to szansa na wejście do branży i zdobycie doświadczenia zawodowego. W wielu przypadkach taki staż może okazać się możliwością stałego zatrudnienia. Pomocne jest także branie udziału w kursach doszkalających, dostosowujących umiejętności kandydata do aktualnych wymagań rynku pracy.

12 Votes

Komentarze


BiotechnologiaChoć biotechnologia to nauka ścisła to zawsze, gdy w tytule stawia się pytanie czy wa


Studiowanie przed internetStudia przez internet wydają się jednym z nowoczesnych sposobów kreowania


Praca dla studentaZastanawiasz się, gdzie szukać pracy dla studenta? Rozejrzyj się uważnie, bo można j


Studia za granicąZdecydowałeś się na studia i wybrałeś już kierunek? Jeżeli wahasz się nad wybor