Prezenty dla młodego pasjonata fotografii

FotografowanieFotografowanie może być pasją, nie tylko dorosłych, lecz również i dzieci. Smartfony i aparaty kompaktowe mogą być obsługiwane nawet przez przedszkolaka. Jeśli więc szukasz prezentu dla młodego pasjonata fotografii pamiętaj, że musi być on dostosowany do jego wieku i umiejętności. Na co się więc zdecydować?

Proste aparaty dla najmłodszych

Podstaw fotografowania może się już uczyć dziecko w pierwszych klasach podstawówki. Decydując się na zakup sprzętu dla niego pamiętaj, że aparat powinien być nieduży i dość lekki, aby łatwo było go spakować do plecaka i zabrać ze sobą. Nie może być również zbyt skomplikowany w obsłudze. Na samym początku maluch powinien nauczyć się kadrowania czy właściwego doboru trybu do typu oświetlenia czy sytuacji. W związku z tym, najlepszym wyborem dla początkującego fotografa jest nieduży aparat kompaktowy, jednak w miarę dobrej jakości. Są one lekkie i nieduże, wyposażone w kilka trybów fotografowania. Dzięki temu przesłona i czas naświetlania są dobierane automatycznie zależnie od ustawień. Warto również zwrócić uwagę na stabilizator obrazu, który przeciwdziała powstawaniu poruszeń na zdjęciach. Nie warto wydawać pieniędzy na typowe aparaty dla dzieci, których jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia.

Fotografowanie

Dla bardziej doświadczonych - dobry obiektyw

Jeśli szukasz prezentu dla młodego fotografa, który nie tylko ma już większe doświadczenie w robieniu zdjęć, lecz również posiada aparat fotograficzny z wymienną optyką, możesz wybrać dla niego jeden z obiektów:

  • szerokokątny - mają szerokie pole widzenia, przeznaczone są więc przede wszystkim do wykonywania zdjęć krajobrazowych i architektury, wyróżnia się dwa typy tych obiektywów - rektylinearne, dające szeroki kąt widzialność bez zniekształceń (najczęściej stosowany) oraz tzw. rybie oko, dzięki któremu uzyskuje się zdjęcia z efektem kulistości;
  • do makrofotografii - to na pewno podstawa dla każdego kto lubi zajmować się fotografowaniem flory i fauny;
  • portretowe - cechują się bardzo dużą jasnością szkła;
  • teleobiektywy - o ogniskowej od 200 do 600 mm, charakteryzuje się dość dużą jasnością i jest polecany do fotografii sportowej i przyrodniczej.

Wybierając obiektyw pamiętaj, że musi być on dobrany do marki i modeli aparatu.

Fotografowanie

Drobne akcesoria do aparatów na każdą kieszeń

Nie każdy prezent dla miłośnika fotografii musi dużo kosztować. Zależnie od wieku i sprzętu jakie ma już dziecko można dobrać ciekawe i przydatne akcesoria. Na przykład dla posiadaczy aparatów Instax świetnym upominkiem będą odpowiednie wkłady. Oczywiście decydując się na taki zakup musisz wiedzieć, jaki wkład do aparatu natychmiastowego wybrać.

Innymi przydatnymi akcesoriami, które na pewno ucieszą młodych fotografów są między innymi:

  • filtry fotograficzne - umożliwiające uzyskanie właściwej kolorystyki lub ciekawych efektów na zdjęciach,
  • statywy, które są przydatne nie tylko do fotografowania w nocy,
  • torba na aparat, chroniąca sprzęt przed uszkodzeniem,
  • pilot do aparatu, pozwalający na włączenie migawki z pewnej odległości.

Jak widzisz wybór prezentów dla młodych pasjonatów fotografii jest bardzo duży, a ich ceny są zróżnicowane. Bez trudu więc znajdziesz coś dopasowanego do Twojego budżetu.

Ocena: 5.0