Profesjonalne filmy nagrane telefonem - co warto wiedzieć?

Profesjonalne filmy nagrane telefonemFilmy kręcone komórką były do niedawna synonimem amatorskiego kina. Jednak poprawiająca się jakość aparatów i telefony z ekranem Full HD dają nowe możliwości. Pokazywany w Polsce kilka lat temu „Sugarman” został częściowo nakręcony iPhonem. Pochodzącemu ze Szwecji twórcy skończyły się pieniądze i musiał w ten sposób dokończyć dzieło, które potem zostało obsypane nagrodami.

Dwa lata temu sytuacja powtórzyła się na Tajwanie, gdzie w całości na iPhonie 6 Plus nakręcono film "The Great Buddha+". To pokazuje, że początkujący filmowcy nie powinni mieć kompleksów. Dzięki swojemu telefonowi z ekranem Full HD mogą kręcić profesjonalne filmy.

Profesjonalne filmy nagrane telefonem

Telefony z ekranem Full HD

Początkowo tylko najdroższe modele oferowały możliwość kręcenia w rozdzielczości 4K Ultra HD. Teraz mają ją też telefony z ekranem Full HD ze średniej półki. Dobrym przykładem jest Xiaomi Mi A1, który udowadnia, że nie tylko sprzęty najbardziej popularnych marek mają takie zaawansowane funkcje. Takie możliwości daje też Sony Xperia XZ czy Samsung Galaxy S7.

Nie można zapomnieć też o iPhone'ach. Oferują one na tyle dobrą optykę i narzędzia, że nieprzypadkowo to właśnie za pomocą tego telefonu najczęściej powstają profesjonalne filmy trafiające na konkursy. Wśród aplikacji na iPhone'y warto wymienić Adobe Premiere Clip czy iMovie – to one umożliwiają montowanie clipów i dodawanie do nich napisów czy efektów. Przed zakupem smartfona z ekranem Full HD warto sprawdzić, czy obsługiwany przez niego system też oferuje podobne możliwości. Film z telefonu najczęściej da się przenieść na komputer i pracować na nim za pomocą standardowych narzędzi, ale montaż wprost na ekranie telefonu dodatkowo upraszcza zadanie.

Smartfon z dobrym aparatem

Dodatki które ma każdy Youtuber

Wielu początkującym Youtuberom wydaje się, że wystarczy postawić telefon na stole, usiąść przed nim i nacisnąć przycisk nagrywania. Tak myślą również widzowie. Jednak większość znanych twórców video ma profesjonalny sprzęt, który pomaga uzyskać naprawdę dobry efekt.

Pierwsze, w co warto zainwestować do statycznych ujęć jak wywiady czy tutoriale to blenda fotograficzna. To kawałek jasnego materiału odbijającego światło, który nie jest drogi, ale znacznie poprawia efekt wizualny. Kilka takich blend wystarczy, by osoba siedząca przed kamerą wyglądała korzystnie. Przy filmowaniu większej ilości osób można wykorzystać też reflektor lub specjalną lampę filmową. Coraz częściej wykorzystywanym gadżetem do filmowania z góry lub z oddali są drony.

Warto mieć też zewnętrzny mikrofon, bo te wbudowane w większości smartfonów nie wystarczają do nagrania dźwięku o idealnej jakości. Przyda się również statyw, bo choć opieranie telefonu o kubek może sprawdzić się w krótkiej perspektywie, to profesjonalne filmy będą wymagały bardziej stabilnego obrazu.

Ocena: 5.0

Komentarze