Samoocena - poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartościSamoocena - poczucie własnej wartości. Doświadczenia, które nabywamy w dzieciństwie, procentują kiedy jesteśmy dorośli. Okres ten jest szalenie ważny w rozwoju osobowości młodego człowieka. To właśnie w tym momencie kształtują się umiejętności, które pomagają nam w kontaktach z innymi ludźmi.

Pewność siebie jest niezwykle przydatna w szkole, pracy jak i w licznych sytuacjach, które napotykamy w naszym życiu. Spostrzeganie siebie - niebagatelny wpływ na to jak dziecko będzie postrzegało siebie mają właśnie rodzice.

Od ich wychowania w dużej mierze zależy, to czy dziecko wyrośnie na człowieka, który zna swoją wartość i idzie przez życie z podniesioną głową, czy też na szarą myszkę, która boi się odezwać.

Poczucie własnej wartości? Samoocena? Co to właściwie jest?

Najogólniej rzecz biorąc, pojęcia te określają to jak czujemy się w stosunku do własnej osoby. Czy myślimy o sobie dobrze czy też źle? Jaka jest nasza postawa w stosunku do nas samych? Często nie zdajemy sobie sprawy, że w tej kwestii, możemy być swoimi największymi wrogami. Żadna inna osoba nie skrytykuje nas tak, jak my sami. Warto się zastanowić, jak patrzymy na własną osobę. Czy w myślach nazywam się nieudacznikiem? Czy w mojej własnej opinii jestem głupi? Brzydki? Zły? A może uważam, że jestem po prostu dobrym człowiekiem. Fakt czy lubimy siebie wpływa na nasze zachowanie. Inaczej będzie znosić trudy życia codziennego osoba, która uważa, że jest w porządku, a inaczej, taka, która uważa, że jest do niczego. Z kolei, to jak odbieramy siebie, będzie wpływało na nasze zachowanie, wybory życiowe, na całe nasze funkcjonowanie w świecie.

Dlaczego mamy lubić siebie?

Dzisiejszy świat jest brutalny. Już stawiając pierwsze kroki w szkole, dziecko może spotkać się z krytyką, zarówno ze strony innych uczniów, jak i nauczycieli. Nieokrzesany rówieśnik wyśmieje jego kolor włosów, nazwie go okularnikiem i na koniec jeszcze doda, że ma krzywy nos. Z kolei rolą nauczyciela jest między innymi ocenianie. Młody człowiek nie raz zapomni pracy domowej, nie zrozumie zadania lub też pomyli się w matematyce. Z pewnością nie uzyska w takiej sytuacji pochwały. Lecz co to ma wspólnego z samooceną? Chodzi o to, że osoba, która akceptuje siebie, ma do siebie zaufanie i wierzy we własne możliwości lepiej zniesie krytyczne słowa na swój temat. Owszem, przyjmie je do wiadomości. Zastanowi się, co z tym zrobić. Lecz nie będzie ona wierzyła ślepo w to co mówią inni. Jej postrzeganie własnej osoby nie będzie zależało od opinii innych osób. Osoba, która lubi siebie ma fundament, którego nie da się naruszyć.

Jak pomóc dziecku uwierzyć w siebie?

Jeśli nasze dziecko jest nieśmiałe, nie musimy martwić się, że zawsze tak będzie. Pewność siebie, to coś co nabywamy. Można się jej nauczyć, wyćwiczyć ją. Wymaga to wiele pracy, ale jest to najlepsza rzecz, jaką możemy podarować swojemu dziecku. Bowiem nie chodzi o to, aby chronić naszą pociechę przed złem całego świata. Tego jako rodzice nie jesteśmy w stanie zrobić. Możemy jednak wychować naszą latorośl na człowieka, który sobie w życiu poradzi. Gdy za kilkanaście lat wyfrunie z domu, będziemy spokojni, że świat nie przytłoczy naszego dziecka. Na tym między innymi polega rola rodzica: przygotować dziecko do dorosłego życia, stopniowo wprowadzać je w ten świat, pokazać na jakich zasadach działa.

Bądź wzorem

Dzieci to świetni obserwatorzy. Trzeba mieć świadomość, że naśladują one zachowania innych osób. Kogo? Najczęściej są to rodzice, opiekunowie, starsze rodzeństwo. To właśnie od najbliższych pociecha uczy się jak powinna zachować się w różnych sytuacjach. Warto więc być dla dziecka dobrym przykładem. Tak więc na początek pomyślmy o sobie. Może warto by jeszcze nad czymś popracować?

Uważaj na słowa

Dzieci nie tylko dobrze widzą, ale także słyszą. I mają przy tym bardzo dobrą pamięć. Zdarza nam się powiedzieć do dziecka słowa, których nie chcielibyśmy mówić. Zwykle dotyczy to sytuacji, jesteśmy naprawdę zdenerwowani lub zirytowani. Często także szukamy dziury w całym. Staramy się złapać pociechę na niepowodzeniu, wytykamy mu nawet najmniejsze błędy. Słysząc ciągłą krytykę, nasz potomek nie ma szansy, aby uwierzyć w to, że jest cokolwiek wart. Nie powinniśmy także porównywać dziecka do jego rówieśników czy rodzeństwa, gdyż w ten sposób utwierdzamy je w przeświadczeniu, że jest gorsze i nigdy nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań. Co więc mówić? Zasada jest prosta: więcej pochwał. Nawet jeśli efekty pracy dziecka nie są najlepsze, doceńmy jego trud, starania. Dobre słowo potrafi podnieść na duchu niejednego człowieka.

Daj dziecku się wykazać

Pozwól małemu człowiekowi rozwijać zainteresowania. Zachęcaj do poszukiwania hobby. Może pasją dziecka będzie jakaś dziedzina sportowa? Język obcy? Czytanie książek? Z drugiej strony, nie naciskaj. Jeśli pociecha mówi, że czegoś nie lubi, to uszanuj jej zdanie.

Nie trzymaj pod kloszem

Nadopiekuńczość tylko pogarsza sytuację. Nie załatwiaj za dziecko spraw, którymi samo może się zająć. Zachęcaj do bycia samodzielnym, niezależnym. Wspieraj, lecz nie narzucaj swojego zdania. Pokaż, że mu ufasz i wierzysz, że sobie poradzi. Pozwól mu się czasami potknąć. Niech wie, że każdy może popełnić błąd. Nikt nie jest przecież nieomylny. Uświadom dziecku, że z każdej porażki płynie nauka i cenne doświadczenie.

Komentarze