Studia? Może zdecydujesz się na studia za granicą?

Studia

Studia za granicąZdecydowałeś się na studia i wybrałeś już kierunek? Jeżeli wahasz się nad wyborem uczelni, powinieneś zastanowić się, czy nie warto wziąć pod uwagę również zagranicznych placówek. Dlaczego? Na co możesz liczyć, jeżeli zdecydujesz się na studia za granicą?

Studia to wyjątkowy czas - możesz się uczyć, zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe, nawiązać liczne znajomości i przy okazji również dobrze się bawić. Ponieważ jednak kilka kolejnych lat, które spędzisz na uczelni, mają przygotować cię do pracy zawodowej, ważne jest, abyś nie tylko dobrze, ale również trafnie wybrał kierunek studiów.

Osoby mające w kieszeni dyplom ukończenia studiów wcale nie mają łatwiej na rynku pracy. Konkurencja jest tak duża, że dziś samo wykształcenie nie wystarczy - pracodawcy chcą również doświadczonych i władających biegle językiem obcych pracowników. Fakt, że pracodawcy oczekują, że będziesz znał języki obce sprawia, że powinieneś rozważyć studia za granicą. Czy trudno jest się dostać na wybrany kierunek? Z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Studia za granicą - w jakim kraju?

Pierwszym pytaniem, które możesz sobie zadawać, to oczywiście wybór kraju, w którym miałbyś studiować. Okazuje się, że wśród studentów z Polski największą popularnością cieszą się Wielka Brytania i Niemcy. Nie powinno to dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę odległość, język i… możliwość uzyskania pożyczki na czas studiów.

W Polsce studenci mogą starać się o przyznanie pożyczki studenckiej. Pieniądze z tej są wypłacane co miesiąc, zaś spłaty bank wymaga dopiero po zdobyciu dyplomu. W praktyce zatem takie rozwiązanie jest korzystne - student otrzymuje środki na czas studiów, nie musi również martwić się o spłatę zaciągniętego zobowiązania. Podobne rozwiązanie są stosowane za granicą. Aby ukończyć studia w Wielkiej Brytanii na poziomie Bachelor, student musi poświęcić od 3 do 4 lat. W tym czasie może otrzymywać wsparcie finansowe, którego zwrotu będzie musiał dokonać dopiero po zakończeniu edukacji - wyjaśnia specjalista z portalu praca-gliwice.info.

Uwaga - są ograniczenia!

Jako osoba zainteresowana studiowaniem za granicą, musisz pamiętać, że o finansowe wsparcie będziesz mógł się ubiegać tylko wówczas, gdy nie posiadasz jeszcze wykształcenia wyższego. Jeżeli ukończyłeś studia w Polsce, a następnie zdecydowałeś się na kolejny kierunek w Wielkiej Brytanii, to nie otrzymasz pożyczki na czas studiów - tak wynika z informacji, które znajdziesz w agencji Student Finance England.

Jeżeli chodzi o ograniczenia, to jest również dobra wiadomość - zaciągając pożyczkę na studia, nie będziesz musiał zwracać całej pożyczonej sumy. Najczęściej ok. 50% kwoty zostaje pokryte z pieniędzy publicznych. W porównaniu z polskim systemem to bardzo dużo - w Polsce na umorzenie części pożyczki mogą liczyć wyłącznie najlepsi studenci na roku.

Kosztowne studia - czy jest alternatywa?

Studia za granicą nie są dziś już tak elitarne, jak jeszcze kilka lat temu, ale w dalszym ciągu są bardzo kosztowne. Jeżeli wiesz, że nie będziesz mógł sobie pozwolić finansowo na taki wydatek, to pamiętaj, że istnieje alternatywa. O czym mowa?

Większość polskich uczelni współpracuje z zagranicznymi. Możesz zatem postarać się zakwalifikować się do programu wymiany studentów. W ten sposób spędzisz za granicą semestr lub nawet cały rok. Taki wyjazd pozwoli ci nie tylko poznać inny kraj, lecz także mieć przez kilka miesięcy styczność z językiem obcym. W praktyce zwiększysz swoje szanse na dobrą pracę w Polsce.

24 Votes

Komentarze


Studia kosmetyczneCoraz więcej osób korzysta z usług kosmetycznych. Nie ma chyba kobiety, która choć r


BiotechnologiaPopularny kierunek studiów i bardzo obiecujący zakres wiedzy specjalistycznej, czyli biotech


Studia MBAOd jakiegoś czasu ukończenie studiów wyższych przestało być wyłącznym gwarantem sukcesu w rozwoju ka


Studia podyplomoweWspółczesny rynek pracy nie pozostawia złudzeń - wymaga nie tylko solidnego i