Studia na zagranicznej uczelni - ile kosztują i jak oszczędzać w trakcie studiów?

Studia

Studia na zagranicznej uczelniNawet jeżeli dostaliśmy się na studia, za które nie musimy płacić, to i tak lata spędzone na uczelni to pasmo wydatków. Jeśli decydujemy się na studia za granicą, wydatki te jeszcze bardziej rosną - na szczęście są sposoby na to, żeby w trakcie studiów odłożyć trochę pieniędzy. Sprawdź, jak oszczędzać na studiach za granicą!

Ile wynosi czesne na europejskich uczelniach?

W niektórych krajach europejskich (np. w Danii, Norwegii czy Czechach) opłaty za studia są bardzo podobne do tych, które nakładane są w Polsce. Tutaj studenci uczelni państwowych płacą tylko za powtarzanie egzaminów lub przedmiotów oraz za zaoczny lub wieczorowy tryb nauki.

W innych krajach studiuje się zupełnie bezpłatnie, niezależnie od trybu studiów - tak jest np. w Niemczech czy Finlandii. Studenci uczelni słowackich i słoweńskich ponoszą jedynie symboliczną opłatę administracyjną. W Szwecji za darmo mogą zaś studiować jedynie mieszkańcy Unii Europejskiej.

Zupełnie inaczej wyglądają koszty studiowania w Belgii czy Hiszpanii, gdzie wysokość czesnego jest zależna od liczby punktów ECTS zdobytych przez studenta - im więcej żak ich posiada w swoim indeksie, tym mniej zapłaci za naukę.

Studia na zagranicznej uczelni

Cena za studiowanie w różnych krajach zależy od naprawdę przeróżnych czynników: w Bułgarii zapłacimy mniej, jeżeli zapiszemy się do grona studentów prawa, na Łotwie wyższe czesne obowiązuje na ryskich uczelniach, a we Francji zostanie nam naliczona dodatkowa oplata (215 euro/rok), jeżeli ukończyliśmy już 28 rok życia.

Ile możemy ostatecznie zapłacić za rok pobierania nauk za granicą? We Francji przyjemność ta może nas kosztować do 2 tys. euro, na Cyprze ok. 3,5 tys. euro, na Łotwie 7 tys. euro. Rekordowe wysokości czesne osiąga jednak na Wyspach - w Anglii lub Walii rok studiowania może nas kosztować nawet 9 tys. funtów (lub funtów szterlingów)!

Jak nie zbankrutować przez studiowanie za granicą?

Od początku wiedzieliśmy, że studia za granicą oznaczają spore wydatki - teraz już jednak wiemy o jakich kwotach trzeba myśleć, chcąc studiować na zagranicznym uniwersytecie. Na szczęście jest kilka prostych i sprawdzonych sposobów, które pozwolą nam oszczędzać w trakcie studiów!

Zacznij jeszcze zanim wyjedziesz: załóż konto walutowe w walucie, której będziesz używać za granicą. Dzięki temu unikniesz niekorzystnego przewalutowania w trakcie transakcji Twoją zwykłą kartą płatniczą lub przy wypłacie środków w walucie innej niż złotówki. Nie trać również na wymianie waluty - rób to poprzez kantor internetowy ergokantor.pl. Na każdej transakcji oszczędzasz nawet do 8% więcej niż kupując lub sprzedając walutę w bankowym okienku. Nieduże oszczędności? Podsumuj wszystkie miesiące nauki na zagranicznym uniwersytecie - może się okazać, że z tych oszczędności pokryjesz czesne lub kupisz bilet lotniczy.

Same bilety na przeloty w rodzinne strony rezerwujemy zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem - najtańsze są zazwyczaj 2-3 miesiące przed odlotem, później drożeją. Czasem zdarzają się promocje typu last minute, kiedy linie lotnicze wyprzedają ostatnie miejsca w samolocie - warto więc śledzić na bieżąco ceny w specjalnych porównywarkach dostępnych w internecie.

Mieszkania w akademickim mieście mogą być naprawdę drogie, więc szukajmy ich na obrzeżach lub w ogóle w sąsiednich miastach - o ile oczywiście są na tyle dobrze skomunikowane, żeby bez problemu dotrzeć na zajęcia na uczelni. Możemy także oszczędzać na komunikacji, przemieszczając się po mieście rowerem.

Warto także sprawdzić zawczasu, od czego zależna jest cena czesnego (np. od zdobywanych punktów ECTS lub sytuacji materialnej studenta). Większość uczelni przyznaje również swoim studentom różnego rodzaju stypendia: socjalne, sportowe, naukowe. Sprawdź - być może spełniasz kryteria stypendium i otrzymasz pieniądze od swojego uniwersytetu!

24 Votes

Komentarze

Nel
Bardzo fajny tekst – dużo o tym jak zarabiać na studiach tu http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de


Studia kosmetyczneCoraz więcej osób korzysta z usług kosmetycznych. Nie ma chyba kobiety, która choć r


BiotechnologiaPopularny kierunek studiów i bardzo obiecujący zakres wiedzy specjalistycznej, czyli biotech


Studia MBAOd jakiegoś czasu ukończenie studiów wyższych przestało być wyłącznym gwarantem sukcesu w rozwoju ka


Studia podyplomoweWspółczesny rynek pracy nie pozostawia złudzeń - wymaga nie tylko solidnego i