Tajemnicza Gruzja - biuro podróży Logos Tour

GruzjaGórzysta arkadia Gruzja to kraj różnorodności, będący pomostem pomiędzy Europą a Azją potrafi wywołać w niejednym podróżniku skrajne emocje, od zachwytu związanego z wręcz magicznymi krajobrazami po melancholię, która objawia się w tym urzekającym kraju przez jego burzliwą historię i egzotyczną dla europejskiego konesera mieszankę kultury. Wyprawa do Gruzji wraz z Logos Tour to niespodziewana okazja do poznania miejsca, gdzie ślady starożytnych kultur azjatyckich i europejskich przecierały się wzajemnie na przestrzeni wieków, tworząc charakterystyczną dziś, czarującą oprawę.

1. Tbilisi - Narodowa stolica Gruzji

Owiana legendą historia powstania tego urzekającego miasta jest jednym z celów wielu wypraw do największego miasta Gruzji. Powstała na przełomie V i VI wieku stolica narodu Gruzińskiego zalicza się do jednych z najpiękniejszych miast leżących na styku Azji i Europy, czyniąc ten punkt obowiązkowym celem wycieczek. Od starożytnych budynków karawanserajów, magicznego teatru marionetek Rezo Gabriadze, po modernistyczne, innowacyjne budynki jak Główna siedziba Banku Gruzji, - Tbilisi to miasto mające niemały wkład w badania nad przeszłością dawno zapomnianych kultur. Warto także wspomnieć o polskiej mniejszości, która istnieje w stolicy Gruzji od przeszło wieku, będąc jedną z największych w tym regionie. Takie połączenie, wraz z wieloma obiektami rekreacyjnymi i ubogacającymi kulturowo wypełni luki w sercu każdego niestrudzonego podróżami turysty.

2. Gruzińska Droga Wojenna - Starożytny szlak

Znany od starożytności szlak przeszywający Wielki Kaukaz jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc tego górzystego państwa. Mająca 208 km długości i przecinająca w poprzek Kaukazu Droga Wojenna znajduje się na wysokości 2379 m n.p.m, a pierwsze wzmianki o niej opisują ją jako szlak dla wojsk takich państw jak Cesarstwo Rzymskie i Imperium Perskie. Wzdłuż drogi możliwym jest odnalezienie takich punktów jak bajkowa twierdza Ananuri - leżąca nad malowniczym jeziorem Aragwi, czy wąwóz Darialski - mający ponad kilometr głębokości wąwóz rzeki Terek nazywany "Wrotami Kaukazu". To jedne z wielu cudów Gruzji, które z pewnością zapadną w pamięć na wiele lat. Nowoczesna i dostosowana do dzisiejszych standardów droga została zaprojektowana w drugiej połowie XIX wieku przez Polaka - Bolesława Statkowskiego. Wraz z biegiem lat władze rosyjskie poszerzyły zmodernizowaną drogę w ramach szybszego operowania wojskami Związku Radzieckiego w trakcie wojen z północnokaukaskimi góralami.

3. Mccheta - Magia u styku rzek

Będące jednym z najstarszych miast kraju, a także dawną stolicą Królestwa Gruzińskiego - Mccheta oczarowuje swoim unikatowym położeniem na mapie Gruzji, leżąc na pograniczu rzek Aragwa i Kura. Historia samej Mcchety jest również zadziwiająca, ponieważ miasto jest kolebką chrześcijaństwa w tym górzystym rejonie. To tutaj mamy możliwość zwiedzenia liczącego blisko 1500 lat monastyru Jvari, a także katedry Sweti Cchoweli.

4. Sighnaghi - Strzeliste wieże pośrodku gór

Niegdyś królewskie miasto, dzisiaj Sighnaghi jest jednym z najczęściej odwiedzanych punktów turystycznych Gruzji. Otoczone murami obronnymi i wieżami miasto, a także znajdująca się w nim forteca przyciągają wzrok wraz ze znajdującymi się nieopodal ośnieżonymi szczytami Kaukazu. Terytorium miasta zamieszkane było już od czasów paleolitu, czego dowodem są liczne poszlaki pozostawione przez przodków dzisiejszych mieszkańców tego rejonu. Niecałe 2 kilometry dalej poza miejskimi murami koneserzy kultury chrześcijańskiej, jak i pielgrzymi mają szansę odwiedzić monastyr Bodbe, w którego wnętrzu znajdują się relikwie Świętej Nino.

5. Ushguli - Najwyżej położona wieś Europy

Znajdująca się na wysokości 2 200 m n.p.m. wioska jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc Gruzji. Miejscowość niedostępna w zimę ze względu na obfite opady śniegu podczas cieplejszych pór roku zadziwia otaczającymi wieś górskimi szczytami, a także nietuzinkowym stylem życia mieszkańców, który czaruje swoją prostotą i oryginalnością.

6. Tsinadali - dom wielkiego myśliciela

Jedno z najbardziej nieoczekiwanych i zadziwiających miejsc Gruzji. Pałac w Tsinadali należał niegdyś do sławnego księcia Aleksandra Czawczawadze - zwanego także jako "ojcem gruzińskiego romantyzmu". Pałac księcia Czawczawadze to jedno z najbardziej nietypowych miejsc krajobrazu Kaukazu, racząc swoją budową i umiejscowieniem wszystkie zmysły i emocje, ponieważ to tutaj turyści mają możliwość zwiedzenia od środka miejsca, gdzie gruzińska arystokracja żyła, jadła, a także odpoczywała w egzotycznych, nietuzinkowych ogrodach. Wyprawa do kraju, jakim jest Gruzja biuro podróży Logos Tour zaprezentuje na najwyższym poziomie, prezentując każdemu koneserowi dalekich podróży przeżycia, które z pewnością będą wspominane z radością i zachwytem.

Wśród Kaukaskich Szczytów

Kraj pełen urzekającej kultury, malowniczych krajobrazów i historii, której nie powstydziłyby się żadne inne państwa i ludy. Ośrodek styku dwóch kontynentów i kontrastujących ze sobą tajemniczych kultur. Gruzja jest krajem często pochwalanym przez turystów, którzy wraz z Logos Tour mieli możliwość przeżycia tutaj niezapomnianych doznań i przygód, niespotykanych nigdzie indziej na świecie.

Ocena: 5.0

Komentarze