W jaki sposób rozwój technologii cyfrowych wpłynie na przyszłość świata?

Blog

Aplikacje mobilneRozwijająca się wciąż technologia wywiera coraz większy wpływ na życie człowieka. Dzisiaj ciężko jest już sobie wyobrazić pracę bez komputera, telefonu komórkowego czy Internetu. Naukowcy i eksperci w różnych dziedzinach zadają sobie w związku z tym pytanie - jak będzie wyglądać świat za kilka czy kilkanaście lat.

Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć w swojej książce "The New Digital Age: Reshaping the Future of People, Nations and Business" Eric Schmidt - prezes Google i Jared Cohen - były już konsultant ds. terroryzmu Departamentu Stanu USA, który obecnie kieruje think-tankiem "Google Ideas".

Eric Schmidt jest zdania, że już do roku 2020 Internet mobilny stanie się tak powszechny, że już niemal wszyscy ludzie na świecie będą "online". Oznaczać to będzie zasadniczo początek nowej ery, w której komunikacja internetowa będzie górować nad wszystkimi innymi formami komunikacji. Jednak jak ludzkość to wykorzysta to już całkiem inna historia.

Zdaniem autorów książki już niedługo w szkole obowiązkowe będą zajęcia dotyczące prywatności oraz bezpieczeństwa sieci. Będą odbywały się na równi m.in. z edukacją seksualną. Dzieci i młodzież są bowiem najbardziej aktywnymi użytkownikami sieci internetowej. Niestety wielokrotnie korzystają z niej w sposób zupełnie nieadekwatny do stopnia swojego rozwoju. Zamieszczają na przykład w sieci informacje, które przez osoby trzecie mogą zostać użyte w niewłaściwy i niezgodny z prawem sposób. Dlatego też rodzice powinni już teraz rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat bezpieczeństwa oraz prywatności w sieci. Taka rozmowa powinna się odbyć nawet wcześniej niż rozmowa o seksie. Wielu rodziców w przyszłości będzie również stawiać na oryginalne i nietypowe imiona dla swoich dzieci, co ma w teorii ułatwiać im robienie kariery zawodowej. Taki zabieg prowadzi bowiem do zwiększenia ich rozpoznawalności. Osoby o ciekawych imionach łatwiej jest znaleźć w Internecie, a tym samym odróżnić ich od konkurencji i nie tylko.

Dzięki tak dużemu i powszechnemu dostępowi do Internetu zmieni się również sposób prowadzenie interesów różnego rodzaju. W niedalekiej przyszłości producenci nie będą już zmuszeni do magazynowania dużej ilości swoich produktów. Stały kontakt z klientami pozwoli im bowiem na bieżące dostosowywanie wielkości produkcji do wielkości popytu. Przekładać się to będzie oczywiście na znaczną redukcję kosztów produkcji. Już za kilka lat wszystkie transakcje będą odbywać się tylko i wyłącznie drogą cyfrową. Do świata wirtualnego przeniosą się również spotkania biznesowe. W świecie wirtualnym zaczną istnieć także fizyczne obecnie przedsiębiorstwa. Już dzisiaj firmy, które nie są obecne w Internecie praktycznie nie istnieją na rynku. W przyszłości będzie to jeszcze bardziej widoczne. Funkcjonowanie w rzeczywistości realnej przestanie być też po prostu opłacalne. Sieć pozwoli prowadzenie firmy w skali globalnej, a nie lokalnej jak do tej pory. W niedalekiej przyszłości tylko taki model biznesowy będzie przynosić korzyści i zyski.

Nadchodząca wielkimi krokami nowa cyfrowa era oznacza naturalny koniec dla wielu serwisów informacyjnych, które będą musiały dostosować swoje metody pracy oraz struktury organizacyjne do portali, które będą przekazywały informacje w czasie rzeczywistym, a więc niemal natychmiast. Każde kolejne pokolenie będzie produkować coraz większą ilość informacji, które świat będą obiegać już w zaledwie paru sekund. W takim świecie rację bytu będą więc mieli tylko ci najszybsi. Już dzisiaj normą staje się przechowywanie danych w chmurze. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo. Ryzyko, że przechowywane w ten sposób treści zostaną przez pomyłkę lub na skutek działań przestępców zniszczone raz na zawsze jest bowiem spore. Dlatego też już niedługo bardzo ważne stanie się kontrolowanie, nie tylko tego co człowiek pisze czy mówi, ale też tego jakie strony internetowe przegląda, co lubi oraz to z kim utrzymuje kontakt na różnego rodzaju portalach społecznościowych.

Z czasem ta łatwość komunikowania się za pomocą Internetu wywoła prawdziwe rewolucje w krajach, w których społeczeństwo żyje w biedzie i ucisku ze strony władz. Internet będzie dla nich szansą na szybkie zwoływanie manifestacji czy organizowanie przewrotów politycznych. To samo dotyczyć zresztą będzie terroryzmu. Z jednej strony zyska on bowiem na swobodzie kontaktu różnych ugrupowań, a z drugiej narazi się w ten sposób na dekonspirację. Każdy kontakt następujący za pomocą Internetu pozostawia po sobie ślad, który dla specjalistów ds. bezpieczeństwa jest prosty do wykrycia.

Okazuje się, że już w niedalekiej przyszłości technologie cyfrowe i ich ciągły rozwój zdominują życie codzienne oraz biznes czy politykę. Takiego zdania są przynajmniej specjaliści i eksperci między innymi Eric Schmidt i Jared Cohen, autorzy książki "The New Digital Age: Reshaping the Future of People, Nations and Business". Jednak to czy ich wizja się sprawdzi trzeba jeszcze kilka lat poczekać i zweryfikować to na własne oczy. Na razie wszystko wskazuje na to, że tak.

Artykuł przygotowany przez
Innowacyjny system do rezerwacji online Bookero - rezerwacja przez jedno kliknięcie.
17 Votes

Komentarze


Meble szkolneArtykuł pokazuje jakie meble szkolne potrzebują spełniać wymogi jakich powinny być rozm


Wpływ czynników na stresStresujemy się wszyscy. Mniej lub bardziej. Nie będąc jednak świadomymi tego, jak


Wynalezienie drukuHistoria druku wbrew pozorom rozpoczyna się na długo przed XVI wieku, który dl


KreatywnośćDorosłemu człowiekowi do wyrażenia swojego wnętrza służą bardzo często słowa. Ocz