W jaki sposób wybrać odpowiednie szafy kartotekowe?

Szafy kartotekoweSzafy kartotekowe znajdują zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach, placówkach medycznych, urzędach, a także w innych miejscach, w których istnieje obowiązek przechowywania materialnych baz danych. Wybór właściwej szafy kartotekowej ma ogromny wpływ na wygodę i funkcjonalność, a także na bezpieczeństwo użytkowania. Warto zatem wymienić najważniejsze atuty, którymi powinna charakteryzować się odpowiednio wybrana szafa kartotekowa.

W jakim celu wykorzystuje się szafy kartotekowe?

W dobie nowoczesnych technologii, bazy danych są przechowywane w wersji cyfrowej. Są jednak takie miejsca, w których wciąż obowiązuje odgórny obowiązek prowadzenia materialnych akt. Są to głównie urzędy oraz placówki medyczne, ale również niektóre przedsiębiorstwa. Rozbudowane akta należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. W tym celu wykorzystuje się duże szafy kartotekowe. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich mebli do przechowywania kartotek wcale nie jest zadaniem prostym. Powinniśmy powiem zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szafy kartotekowe są najczęściej wykonane z metalu. Taki materiał w połączeniu z dużym rozmiarem sprawia, że meble nie należą do najlżejszych. Gdy zostaną zapełnione kartotekami, łączna waga szafy może sięgnąć nawet kilkudziesięciu kilogramów. Należy zatem sprawdzić wytrzymałość oraz pojemność interesującego nas mebla, a także maksymalną masę, jaką może przechowywać. Wytrzymałe szafy kartotekowe wykorzystywane w celach biurowych są w stanie pomieścić ponad 100 kilogramów rozmaitych dokumentów.

Odpowiednie szafy kartotekowe powinny być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia. Podstawą są specjalne prowadnice, które umożliwiają otwarcie tylko jednej szuflady na raz i eliminują ryzyko samoczynnego wysuwania się szuflad. Takie zabezpieczenie blokuje wypadanie szuflad z zawiasów, a także nie dopuszcza do przechylenia się szafy pod ciężarem otwartych szuflad. Podstawki szafy powinny być wyposażone w specjalne, regulowane stopki, które pozwalają ustabilizować mebel i precyzyjnie dopasować go do powierzchni podłogi. Nowoczesne szafy są także wyposażone w zamek centralny, dzięki czemu możemy zabezpieczyć akta jednym przekręceniem kluczyka.

Biuro

Elegancki wygląd kartotek

Nowoczesne przedsiębiorstwa doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest odpowiedni wystrój biura. Szczególnie, gdy codziennie jest ono odwiedzane przez klientów. Warto zatem postawić na eleganckie szafy kartotekowe, które można łatwo dopasować do powierzchni biurowej. Dobre sklepy pozwalają nam wybrać kolory ścian bocznych oraz szuflad. W ten sposób, klient może idealnie dopasować szafę do swoich preferencji.

Jeśli szukasz funkcjonalnych i bezpiecznych szaf kartotekowych, szeroki asortyment tych mebli znajdziesz w tym miejscu: https://www.wyposazeniegaudia.pl/cat/szafy-kartotekowe/szafy-do-kopert-format-b5-dokumenty-medyczne/. Bogaty wybór oraz możliwość personalizacji zamówionej szafy sprawia, że każdy klient znajdzie tu mebel dostosowany do potrzeb swojej firmy.