Wakacje - idealny czas na naukę języka obcego

Szybka nauka języka obcegoOkres wakacyjny słusznie kojarzymy z odpoczynkiem. To czas podróży, nawiązywania nowych znajomości i poświęcania się swoim pasjom. Zazwyczaj tuż przed nim kończą się także kursy językowe. Specyfika nauki języka obcego ma jednak to do siebie, że dłuższe przerwy mogą zaprzepaścić całą włożoną weń pracę. Jak więc rozwijać się językowo mimo sezonu urlopowego? Poniżej przedstawimy kilka możliwości.

Relaks z obcojęzyczną lekturą

Nie od dziś wiadomo, że częste obcowanie z danym językiem ma pozytywny wpływ na jego przyswajanie. Wakacje dają nam więcej czasu na relaks. Dla wielu osób jest to tożsame z czytaniem książek. Dlaczego więc nie pójść o krok dalej i nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Czytanie w obcym języku pozwala oswoić się z jego gramatyką i ułatwia przyswajanie zwrotów. Oczywiście nie musimy od razu porywać się na ambitne dzieła - zacznijmy od czegoś dopasowanego do naszego poziomu zaawansowania. W razie obawy o trudność tekstu, zawsze możemy się wyposażyć w kieszonkowy słownik. Z pomocą przyjdą nam tutaj np. księgarnie językowe. Książki językowe mają też tę zaletę, że przy sprzyjającej pogodzie można śmiało wybrać się z nimi w plener.

Alternatywą dla czytania mogą być audiobooki. Zwłaszcza że można ich słuchać przy wykonywaniu innych czynności (np. podczas biegania) lub nawet w podróży. Nie każdy jest bowiem w stanie czytać np. w autobusie bez odczuwania dyskomfortu.

Czytanie książki

Zagraniczna podróż z językiem obcym

Wakacyjne podróże zagraniczne są same w sobie częstą motywacją do nauki języka. W końcu chodzi w nich o przyjemne zwiedzanie oraz poznawanie obcych krajów i ich mieszkańców, a nie martwienie się o bariery językowe. Zagraniczne wojaże są zatem doskonałą okazją do sprawdzenia znajomości języka i chyba najlepszym sposobem naturalnego osłuchania się z nim. To także świetna okazja do zaznajomienia się z akcentami i wyłapywania zwrotów i słówek. Prowadząc luźne rozmowy można naprawdę sporo przyswoić. Trzeba tylko pamiętać o jednym - nie można zrażać się płynnością swoich wypowiedzi. Zazwyczaj mieszkańcy nie będą traktować Cię z góry. Zdecydowanie częściej spotkasz się z otwartością i życzliwością, gdyż docenią fakt, iż starasz się porozumiewać z nimi w ich rodzimym języku. W sytuacjach kryzysowych zawsze możesz się posiłkować rozmówkami.

Nie skupiaj się więc na swoich ewentualnych brakach, tylko obcuj jak najwięcej z językiem - słuchaj, mów i czytaj kiedy tylko możesz. Dzięki temu wyjazdy nie będą przerwą od nauki języka, a nawet wyraźnie ją wspomogą.

Jak jeszcze można przyswajać język w wakacje?

Oczywiście wyjazdy z kraju to nie jedyna sposobność do nauki języka w wakacje. Przydatne będzie też oglądanie filmów i seriali w oryginale. Często są też dostępne wersje z napisami, więc nie ma obawy, że coś umknie. Dzięki urządzeniom mobilnym można to robić nawet w podróży.

Pomocne może być też słuchanie obcojęzycznej muzyki. Pozwala to bowiem osłuchać się z danym językiem, a poza tym tekst śpiewany łatwiej jest zapamiętać. Jeśli lubisz, możesz nawet śpiewać razem z wykonawcą.

Wakacje to też czas integracji towarzyskiej. Coraz częściej zdarza się też, że ktoś ma bliższego lub dalszego znajomego z Hiszpanii, Anglii, Włoch czy Francji. Towarzyskie spotkania ze znajomymi obcokrajowcami to świetny sposób na naukę wyrażeń potocznych, skrótów czy powiedzonek. Tego typu treści jest najmniej w typowych podręcznikach językowych. Będzie to więc niezwykle przydatna aktywność.

Można też trafić na zorganizowane spotkania, mające na celu dyskusje w różnych językach i nawiązywanie międzynarodowych znajomości. Co poza tym? Część szkół językowych organizuje także kursy wakacyjne, jeśli interesuje nas bardziej tradycyjna nauka języka.

Podsumowanie

Okres wakacyjny często stanowi przerwę w tradycyjnej nauce języków obcych. Niestety nie jest to dobre dla przyswajania języka. Warto więc korzystać z każdej możliwości obcowania z nim, czy to przez czytanie, oglądanie filmów czy wyjazdy zagraniczne. Dzięki temu można wiele zyskać i nie obawiać się, że przyswojony do tej pory materiał uleci z głowy.

Ocena: 5.0