Zapotrzebowanie na rynku pracy w Polsce

Zapotrzebowanie na rynku pracyCzy możemy powiedzieć, że coraz łatwiej jest znaleźć w Polsce zatrudnienie? W jakich branżach pojawia się najwięcej ofert?

Jak zmieniło się w Polsce bezrobocie?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat widać zadowalającą tendencję spadku liczby osób bez pracy. 16 lat temu odnotowano, że 1/5 społeczeństwa w wieku produktywnym zarejestrowana była w PUP. Z każdym rokiem na szczęście liczba ta malała, a dziś możemy mówić o najmniejszej stopie bezrobocia od 1990 roku. Zgodnie z aktualnymi danymi, w kwietniu 2019 roku, bezrobotni stanowili 5,6 %. Sytuacja odwróciła się na tyle, że obecnie wielu pracodawców ma problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Wysokość wynagrodzenia

Stawki pensji również są coraz wyższe i coraz lepiej potrafią zaspokoić nasze potrzeby. Obserwujemy nieustanny wzrost najniższej oraz średniej krajowej. Jeździmy coraz lepszymi samochodami, coraz częściej pozwalamy sobie na wycieczki zagraniczne i wyjazdy w ciepłych krajów. Najniższa pensja jaką pracodawca może wypłacić na etacie, wynosi 2250 zł brutto. Średnia natomiast, to według danych z Głównego Urzędu Statystycznego, 4950,94 zł brutto. Najwyższe wynagrodzenie odnotowano w sektorze informacji i komunikacji, najniższe w sektorze zakwaterowania i gastronomii.

W jakiej branży jest najwięcej pracy?

Zgodnie z informacjami z jobsora, rośnie zapotrzebowanie na osoby z wysokimi kwalifikacjami. Inżynierowie, technicy, a także budowlańcy, szczególnie na stanowiskach kierowniczych, mają bogaty wybór wśród ofert. Podobnie dobrą sytuacją cieszą się pracownicy branży transportowej, zarówno logistycy, spedytorzy, jak i sami kierowcy samochodów ciężarowych oraz busów. Często poszukuje się też pracowników biurowych, księgowych, informatyków, kadrowców oraz pracowników do obsługi klienta. Jest to efekt migrowania pewnych usług zza granicy. Polska znana jest z dobrych, rzetelnych i szybko uczących się pracowników o wysokim wykształceniu.

Sytuacja na polskim rynku pracy ulega nieustannej poprawie do tego stopnia, że coraz chętniej powracają do nas osoby, które wyemigrowały na początku nowego stulecia. Obserwujemy jednocześnie napływ osób zza wschodniej granicy, dla których również bez problemu znajduje się zatrudnienie.