Zmiana kierunku studiów - kiedy warto?

Zmiana kierunku-studiówZmiana kierunku studiów to decyzja dość ryzykowna. Student nie zawsze wychodzi na niej dobrze. Najlepsze rozwiązanie to opcja, kiedy studia magisterskie są kontynuacją tych licencjackich. Niestety, nie zawsze studia licencjackie są wybrane w rozważny sposób, nie zawsze nauka takiego przedmiotu sprawia przyjemność.

Bywa i tak, że w chwili, gdy student kończy takie studia okazuje się, że czasy się nieco zmieniły, i kierunek przyszłościowy 2-3 lata temu nie daje już szansy na znalezienie pracy. Po co kontynuować naukę w chwili, gdy wiadomo, że tytuł magistra w żadnej sposób nie pomoże młodemu człowiekowi w znalezieniu pracy. W takiej sytuacji student może zmienić kierunek studiów i uzyskać tytuł magistra na kierunku innym niż ten, który był przedmiotem nauki w trakcie studiów licencjackich.

Należy jednak przemyśleć taką decyzję, postawić na takie studia magisterskie, które jednak w jakimś stopniu łączą się z tym kierunkiem, który był przedmiotem nauczania w trakcie studiów licencjackich oraz wybrać taki kierunek dalszego rozwoju, który (wraz z posiadanym już licencjatem) zapewni młodemu człowiekowi dobry start w przyszłość.

Jakie kierunki studiów?

Studia warto kontynuować na tych kierunkach, które łączą kilka różnych dyscyplin naukowych. Nowatorskie studia z zakresu zarządzania lub marketingu to np. dobra oferta dla tych, którzy zdobywali licencjat z zakresu ekonomii. To szansa na poszerzenie wiedzy oraz umiejętności, a tym samym większa szansa na znalezienie dobrej pracy tuż po zakończeniu nauki.

Decyzja o zmianie kierunku nauczania nie powinna być podejmowana pod wpływem nagłego impulsu. Musi być ona przemyślana, a student musi mieć pewność, że taka zmiana przyniesie mu już tylko i wyłącznie korzyści. Przecież stawka jest tu bardzo wysoka, a jest nią zawodowa przyszłość młodego człowieka.

Ocena: 5.0